Google+ Sayfamız Youtube Sayfamız Facebook Sayfamız
Bugun...
YAĞMALANMASINA İZİN VERMEYECEĞİZ

...

Okunma: 4129

26.07.2017 19:49

vali, nusret dirim, bartın, güzelcehisar, lav, lav sütunları
Facebook'ta Paylaş

80 MİLYONLUK LAV SÜTUNLARI TURİZME KAZANDIRILACAK

 

Bartın Valisi Nusret Dirim, Bartın merkeze bağlı Güzelcehisar köyü sahilinde bulunan ve 80 milyon yıllık olduğu tahmin edilen lav sütunlarının turizme kazandırılacağını söyledi.

 

Bartın Valisi Nusret Dirim, kentte görev yapan gazetecilerle tekne gezisinde bir araya geldi. Bartın Boğaz mevkisinden başlayan ve İnkumu, Güzelcehisar, Mugada ve Filyos sahillerinin görüldüğü gezide, doğal koylar ve Güzelcehisar sahilinden Mugada sahiline uzanan yaklaşık 10 kilometre mesafedeki lav sütunları incelendi.

 

Vali Dirim tekne gezisinde gazetecilere yaptığı açıklamada, Bartın'ın Güzelcehisar sahilindeki 80 milyon yıllık lav sütunlarının, ahşap yürüyüş yolları, seyir terası ve iskele yapılarak turizme kazandırılacağını söyledi.

 

 Volkanlardan akan lavların soğuyup kristalleşmesi sonucu simetrik bir yapıya dönüşen lav sütunlarının, dünyanın ender doğal oluşumları arasında yer aldığını ifade eden Dirim, “Batı Karadeniz Kalkınma Ajansının (BAKKA) 2016 Yılı Küçük Ölçekli Altyapı Mali Destek Programı kapsamında, "Bartın İli Güzelcehisar Lav Sütunları ve Sahilinin Turizm ve Rekreasyon Amaçlı Peyzaj Uygulama Projesi"yle uluslararası ölçekte turizme kazandırılması hedefleniyor. Lav sütunlarıyla ilgili farkındalık oluşturmak istiyoruz. İhale aşamasına gelindi. ” dedi.

Yağmalanmasına izin vermeyeceğiz

 

Güzelcehisar’ın hem doğası hem de iklimiyle ayrı bir güzelliği olduğunu vurgulayan Vali Dirim, “Projenin başarılı olacağını değerlendiriyoruz ama tabi bölgedeki sert kış koşullarının projeyi nasıl etkileyeceğini de zaman içerisinde gözlemleyeceğiz. Lav sütunları ile ilgili farkındalığı güçlendirmek adına yılda bir kez de lav sütunlarıyla ilgili bir festival organize etmeyi düşünüyoruz. Ama her şeyden önce bu güzellikleri korumamız gerekiyor. Bugünkü maddi imkanlarımız, teknik donanımlarımız bunu tam olarak dünya turizmine entegre edecek imkanları bize sağlamıyor. Birkaç kuruluşun imkanlarını birleştirerek bir şeyler yapmaya çalışıyoruz. Buraları yağmalatmamak için öncelikle Güzelcehisar’ın imarı tamamlandı. Güzelcehisar, İnkumu’nda olduğu gibi hiçbir şekilde gelişigüzel bir imar gelişiminin olup, yağmalanmasına izin vermeyeceğiz. Burayı sağlıklı bir şekilde gelecek kuşaklara bırakırsak, doğru adımlar atarak buradaki gelişmeleri yönetebilirsek gelecekte buralar çok önemli turizm merkezleri olacaktır.” dedi.

 

Önce Bartın halkı burayı tanımalı

 

Güzelcehisar yolunun da genişletileceğini kaydeden Vali Dirim, “Buraya tur otobüslerinin kolaylıkla girip çıkabileceği şekilde yol açacağız. Şuan yaz sezonu dolayısıyla turizmcileri de rahatsız etmek istemiyoruz ama kış döneminde inşallah buranın yolunu genişletmiş olacağız. Bölge halkının projeyi desteklemesi de önemli. Burası aslında Güzelcehisar Köyü’nün bir mahallesi. Buradaki yerel sakinlerinin de projeyi desteklemesi son derece önemli. Bu nedenle onlarla da zaman zaman bir araya geliyoruz ve bu projeyi anlatıyoruz. Tabi onların projenin uygulamasını zaman içerisinde görmeleri önemli. Şu anda tam olarak ne olacağı konusunda bir fikir sahibi olamadıklarını değerlendiriyoruz ve biraz kuşku ile karşıladıkları noktalar olduğunu biliyoruz. Burada özellikle kış sezonunda çok sert dalgalar olacağı için kayalıklara yapılacak olan platformların dayanmayacağını düşünüyorlar. Onların yine kısa süre içerisinde harap olacağını, kış döneminde dalgaların içerisinde buraların güvenli bir şekilde kullanılamayacağı şeklinde düşünceleri var. Bunların tabi teknik çalışmalarını arkadaşlarımız yaptılar. Burada güvensiz olan hiçbir şeyi biz insanlarımızın hizmetine sunamayız. Teknik olarak bütün güvenlik çözümleri sağlandıktan sonra buranın insanların kullanımına, turizmin kullanımına açılması söz konusu olacak. Eğer öyle bir güvenlik zafiyeti görürsek bunu biz ihtiyaç olduğunda da kapatabileceğimiz bir imkân olacak. Belki bazı günlerde hava şartları sebebiyle kayalıklara ziyaretçilerin çıkmasına izin vermeyebiliriz. Önce Bartın halkı burayı tanımalı.” diye konuştu.

Yarım saatte gelinebiliyor

 

Vali Dirim Güzelcehisar bölgesinin kendine özel bir iklimi olduğunun da altını çizerek, “Burası çok farklı bir yer. Bartın’ın ikliminden farklı bir iklim var ve burada turunçgiller yetişiyor. Bu da buranın kendine özel bir iklimi de olduğunu gösteriyor. Buradaki tanıtım bu güzellikleri öncelikle Bartın halkının burayı tanıyıp burayı benimsemesiyle ve anlatmasıyla başlayacaktır. Daha sonra tabi ki festivaller, en azından yılda bir defa toplu bir tanıtım faaliyeti olacaktır. Ancak zaman içerisinde ben Bartın’dan bu yana en azından günde birkaç tane teknenin buraya gelebileceği ilgiyi oluşturabileceğimizi düşünüyorum. Buraya yarım saatte gelinebiliyor. Sabah Bartın Irmağından başlandığında öğlene kadar rahatlıkla buraya gelinip dönülebilir.” dedi.

İşbirliğimiz mutlaka olacaktır

 

Lav sütunlarının turizm amaçlı tanıtımı için düzenlenecek olan festivalin Bartın Valiliği önclüğünde olacağını ve zamanla el değiştirebileceğini söyleyen Vali Dirim, “Zaman içerisinde bunu sahiplenen turizm dernekleri olabilir. Onlarla işbirliğimiz mutlaka olacaktır. Buraya Bartın dışından ilgi duyan turizm organizasyonları var. Onların katılımları da olacaktır. Tabi burası bir köy, bir mahalle olduğu için ağırlıklı olarak İl Özel İdaremiz ile birlikte Kültür ve Turizm Müdürlüğü’müz bunun lokomotifi olacaktır ve bir müddet bu şekilde devam edecektir. Ama zaman içerisinde tabi ki buna destek veren birçok turizm organizasyonu ortaya çıkacaktır diye düşünüyorum.” dedi.

 

Kazı çalışması yürütecekler

 

Bölgede bulunan tarihi eserler ve tarihi yapılarla ilgili de bilgiler veren Vali Dirim, “Güzelcehisar’ın kalesi var. Bu da aslında Amasra Kalesi kadar önemli ve tarihi bir kale. Bir turistik destinasyon noktası olarak bu bölgeyi zenginleştiren bir yer ve burası aynı zamanda arkeolojik sit alanı. Burayla ilgili üniversitemiz şuanda bir çalışma yapıyor. Bartın Üniversitesi Arkeoloji Bölümü şu anda ekipleriyle birlikte Bakanlıktan gerekli izinleri alıp burada kazı çalışması yürütecekler. Öncelikle bunun rölevesi çıkarılacak. Orijinal şekli nasıl? Onlara ulaşıldıktan sonra bütçe imkanları oluşturulup restorasyonu yapıldıktan sonra buranın da turizme kazandırılması gerekiyor. Ayrıca köyün içerisinde de birçok tarihi değer de var. Onlarla ilgili de çalışmalar yapılması gerekiyor. Tarihi mezarlıklar var, Müslüman mezarlıkları, gayrimüslim mezarlıkları var. Bu nedenle burası çok önemli bir bölge.” İfadelerini kullandı.

Etiketler: vali, nusret dirim, bartın, güzelcehisar, lav, lav sütunları
Okuyucu Yorumları

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan sitemiz sorumlu tutulamaz.

Facebook'da Bizi Takip Edin

0.00263
0.003012020-09-25 10:05:11