Google+ Sayfamız Youtube Sayfamız Facebook Sayfamız
Bugun...
YALÇINKAYA ATEŞ PÜSKÜRDÜ

TBMM İçişleri Komisyonu Üyesi ve Bartın Milletvekili M. Rıza Yalçınkaya HEMA tarafından işgücü fazlalığı sebep gösterilerek işten çıkarılan işçiler için, “Kara kışta işsiz kalan, borç içinde bin bir zorlukla yaşamını sürdürmeye çalışan işçilerimizi zora sokan şirketin bu tutumuna derhal siyasi iktidar dur demelidir.” açıklamasında bulundu.

Okunma: 10194

31.01.2017 19:22

rıza yalçınkaya, hema, hattat, işçi,
Facebook'ta Paylaş

 

TBMM İçişleri Komisyonu Üyesi ve Bartın Milletvekili M. Rıza Yalçınkaya HEMA tarafından işgücü fazlalığı sebep gösterilerek işten çıkarılan işçiler için açıklamalarda bulundu.

 

Bartın Milletvekili Yalçınkaya açıklamasında Hattat Enerji ve Maden A.Ş. (HEMA) şirketinin Amasra’daki madenlerinde yer altında çalışan ve çalışma süreleri 3 ile 9 yıl arasında değişen 28’i maden işçisi ile 4’ü mühendis olmak üzere toplam 32 emekçinin işine “işgücü fazlalığını” gerekçe göstererek son verdiğini ifade edip, “Maden şirketine ait ocaklarda, yerin yüzlerce metre altında çalışarak evini geçindirme derdinde olan maden emekçilerinin kış mevsiminin tam ortasında işlerine son verilerek mağdur edilmelerinin haklı hiçbir gerekçesi yoktur.” Dedi.

 

Karakteri ortaya çıkmıştır

 

Şirketin bölgede 12 yıldır 1 kilogram kömür dahi çıkarmadan sürekli oyalama ve aldatmacalarda bulunduğunu kaydeden Milletvekili Yalçınkaya, “Yerli kömür çıkaracağı yalanına sarılan HEMA şirketinin kurmak istediği termik santral ile ilgili Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’ndan “ÇED olumlu” kararını alması, termik santral yerin 1/25.000’lik plana işlenmesinin ardından işçi kıyımına girişmesi son derece manidardır. Kurmak istediği termik santral ile 11 bin kişiye istihdam olanağı yaratacağı vaadiyle yöre halkının gözünü boyamaya çalışan, kendilerini bölge insanına umut kapısı olarak sunan HEMA’da halen 300’e yakın Çinli işçi ucuz işgücü olarak çalıştırılmaktadır. Yabancı işçileri ucuz işgücü deposu olarak gören bir istihdam anlayışına odaklı, sadece kar ve çıkar mantığı ile günü birlik hareket eden, amacına ulaştıktan sonra bölge insanına verdiği sözleri unutan bu şirketin aldatmacalarla örülü karakteri artık net olarak ortaya çıkmıştır.” Dedi.

 

Siyasi iktidar dur demelidir

 

Milletvekili Yalçınkaya açıklamasının devamında şirketin siyasi iktidardan kendi menfaatine yönelik istediklerini aldığı anda yaptığı ilk işin yer altında çalışan sendikalı maden emekçilerin işine son vermek olduğunu belirtip, “Böylece amacının bölgede istihdam yaratmak ve yer altı zenginliklerini milli ekonomiye kazandırmak olmadığı bir kez daha açık bir biçimde gözler önüne serilmiştir. Şirketin gerçek amacı kömür çıkarmak değil, ithal kömüre dayalı termik santrali Amasra’ya kurmaktır. Bunun için de yüzü Ukrayna” ya bakan devasa bir limanı 1/25.000’lik plana işletmiştir. HEMA’da yaşananlar, ülkemizde hak ve özgürlüklerin, özellikle de çalışma hayatındaki sendikal hak ve özgürlüklerin kağıt üzerinde kaldığının somut bir göstergesidir. Şirketin karşılaştığı her sorununu çözmek için canla başla çalışan iktidar ve Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı, Bartın’da yaşananlara seyirci kalamaz. Siyasi iktidar artık daha fazla zaman yitirmeden HEMA’daki maden emekçilerinin haklarını korumak, gözetmek ve işlerine yeniden dönmelerini sağlamak için devreye girmelidir. Sosyal devletin temel sorumluluğu budur. Maden ocaklarında iş güvenliğinden ve iş güvencesinden yoksun, düşük ücretle çalışmak zorunda bırakılan işçi ve emekçilere devlet sahip çıkmalı, kara kışta işsiz kalan, borç içinde bin bir zorlukla yaşamını sürdürmeye çalışan işçilerimizi zora sokan şirketin bu tutumuna derhal siyasi iktidar dur demelidir.” Dedi.

 

Bartın evlatlarına sahip çıkılmalıdır

 

İşçilerin şirketin keyfine göre istediği zaman işten atabileceği, kapının önüne koyabileceği köleleri olmadığını vurgulayan Milletvekili Yalçınkaya, “Bartın’a kömür çıkartmak için gelen bu firma, devlete taahhüt ettiği kömürü çıkartacağına, maalesef işçi çıkartmakla meşgul olmaktadır. “Benim arkamda siyasi iktidar var, ben istediğimi yaparım, hiç kimse benden hesap soramaz” şımarıklığı içerisinde olan ve gözünü para hırsı bürümüş bu firmaya artık dur denmelidir. Maden işçilerine ve Bartın evlatlarına sahip çıkılmalıdır.” dedi.

 

 

Etiketler: rıza yalçınkaya, hema, hattat, işçi,
Okuyucu Yorumları

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan sitemiz sorumlu tutulamaz.

Facebook'da Bizi Takip Edin

0.10551
0.105942020-02-19 15:53:34