Google+ Sayfamız Youtube Sayfamız Facebook Sayfamız
Bugun...
YALÇINKAYA REFERANDUMU DEĞERLENDİRDİ

...

Okunma: 3583

19.04.2017 18:48

rıza yalçınkaya, referandum,
Facebook'ta Paylaş

 

Bartın Milletvekili TBMM İçişleri Komisyonu Üyesi ve CHP Bartın Milletvekili Muhammet Rıza Yalçınkaya 16 Nisan 2017 referandumunu değerlendirdi.

 

Milletvekili Yalçınkaya basın açıklamasında, “Cumhuriyet tarihimizin bir dönüm noktası niteliğindeki anayasa değişikliği referandumu 16 Nisan 2017 tarihinde gerçekleştirilmiştir. Sandık başına giderek oyunu kullanan ve iradesinin sandığa yansıması için çaba gösteren tüm vatandaşlarımıza teşekkür ederim. Referandumda tercihini ‘Evet’ ten yana kullanan vatandaşımızın da ‘Hayır’ dan yana kullanan vatandaşımızın da gözümüzdeki yeri birdir ve hepsi eşit Türkiye Cumhuriyeti Devleti vatandaşıdır.” Dedi.

 

Eşit ve adil olmayan koşullarda gerçekleşti

 

16 Nisan Referandumunun eşit ve adil olmayan koşullarda gerçekleştirildiğini söyleyen Milletvekili Yalçınkaya, “Hepimizin bildiği gibi bu süreçte siyasi iktidar, “Evet” için devletin bütün olanaklarını seferber etmiş, kaynağı vatandaşın verdiği vergiler olan devletin televizyonunu, araçlarını, uçaklarını, otobüslerini “Evet”i savunanlara kullandırtmıştır. Valiler, kaymakamlar ve bürokratlar da bu süreçte adeta parti memuru gibi çalıştırılmışlardır. Bu gerçeği gören ve hakimiyetin kayıtsız şartsız millette, yani kendisinde kalmasını isteyen ve devletinin tapusunu tek bir kişiye vermek istemeyen aziz milletimiz ise tüm bu olumsuz koşullara ve olanaksızlıklara rağmen, demokrasiye ve hukuk devletine sahip çıkmak için elinden gelen her türlü çabayı ve gayreti göstermiştir. Referandum süreci adeta devlet olanaklarını kullananlar ile olanaklarını kendisi yaratan millet arasında geçmiştir. Böylesi adil olmayan bir ortamda gerçekleştirilen referandumda, yüzde 51 gibi kıl payı bir farkla sandıktan “Evet”  sonucu çıkmıştır.” Şeklinde konuştu.

 

YSK’nın verdiği karar halkın özgür iradesiyle yaptığı tercihe gölge düşürmüştür

 

Halkın kararına saygı duyduklarının altını çizen Milletvekili Yalçınkaya konuşmasının devamında ise, “Referandum sürecinde son dakika olarak Yüksek Seçim Kurulu (YSK) tarafından alınan kararlar, referandumu şaibeli hale getirmiş, halkın iradesinin sandığa yansımasına gölge düşürmüştür. Anayasa’ya göre YSK’nın görevi seçimlerin eşit şartlarda ve hilesiz gerçekleştirilmesini sağlamaktır. Hepimizin kayıtsız şartsız güvenmesi gereken bu kurul, yasalarda tanımlanan yetkilerine bağlı kalmamış ve daha önce verdiği kararları çiğnemiş, mühürsüz oy pusulalarını dahi geçerli kabul etmiştir. 298 Sayılı Seçimlerin Temel Hükümleri ve Seçmen Kütükleri hakkında Kanunun 2010 yılında değiştirilen 98. Maddesinde “Sandık kurulunca verilen biçim ve renkte olmayan, üzerinde ilçe seçim kurulu ve sandık kurulu mührü bulunmayan, tamamı yırtılmış olan, üzerinde ilçe seçim kurulu ve sandık kurulu mührü dışında herhangi bir mühür, imza, yazı, parmak izi veya herhangi bir işaret bulunan zarflar geçersiz sayılır” hükmü yer almaktadır. Yine aynı kanunun 101. Maddesi de mühürsüz oy pusulalarının geçersiz olacağına amirdir. Bu açık hükümler doğrultusunda YSK, 16 Nisan 2017 tarihinde sabah 05:18’de 167 bin sandık kurulu başkanına SMS göndererek “Pusulalarda ve zarflarda mutlaka mühür olsun” talimatı vermiştir. Ancak aynı YSK, yurt dışı ve doğudaki 32 ilde oy kullanma işlemi bitip, oy sayımı başladığı saat 16:10’da siyasi parti temsilcisinin müraacatı üzerine bu kez de “Mühürsüz oy geçerlidir” kararı almıştır. Kanun hükümlerinin açık olmasına rağmen YSK’nın verdiği karar, halkın özgür iradesiyle yaptığı tercihe gölge düşürmüştür.” Dedi.

 

Tüm hemşerilerime teşekkür ediyorum

 

Bartın özelinde referandumun, vatandaşlarımın birbirlerine anlayışla yaklaştığı barışçıl bir havada geçtiğini ifade ederek açıklamasını sürdüren Milletvekili Yalçınkaya, “Vatandaşlarımız, birlik ve beraberlik içinde toplumsal ayrışmaya izin vermeden, her türlü gerginlikten uzak bir şekilde iradelerinin yansıması için tam bir demokratik olgunlukla sandık başına gitmişler ve tercihlerini yapmışlardır. Referandum sürecinde, çalışmalara katkı sağlayan ve demokrasiyi, hukuk devletini ve hukukun üstünlüğünü savunarak vatanının geleceğine sahip çıkan, devletimizin bekası, ülkemizin ve çocuklarımızın geleceği için emek harcayan farklı düşüncelere sahip diğer siyasi partilerin üye ve yöneticilerine, sendikalara, sivil toplum kuruluşlarına, meslek odalarına, partimizin teşkilatlarında görev alanlara ve toplumun her kesiminden tüm hemşerilerime teşekkür ediyorum.” Dedi.

 

Cumhuriyetimize ve kazanımlarına sahip çıkmayı sürdüreceğiz

 

Anayasa değişikliğinin ülkeiçin içerdiği tehlikeleri, sakıncaları her zaman ve her ortamda kararlılıkla anlatmaya devam edeceklerini de söyleyen Milletvekili Yalçınkaya, “Ülkemizdeki sonuçlara bakarak yılgınlığa asla kapılmadan, Büyük Önder Atatürk’ün bize emanet ettiği çağdaş, laik, demokratik Cumhuriyetimize ve kazanımlarına sahip çıkmayı sürdüreceğiz. Referandum sürecinde ortaya çıkan partiler üstü birlikteliğin hem Bartın’a hem de ülkemizin geleceğine büyük katkısı olacağı düşüncesinden hareket ederek, bu birlikteliğin bozulmasına fırsat vermeden üzerimize düşeni yerine getirme gayreti içinde olacağız. Bu birliktelik devam ettiği sürece kazanan Bartın olacak, kazanan Türkiye olacaktır.” şeklinde konuştu.

 

Etiketler: rıza yalçınkaya, referandum,
Okuyucu Yorumları

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan sitemiz sorumlu tutulamaz.

Facebook'da Bizi Takip Edin

5.17121
5.171712020-07-10 14:40:30