Google+ Sayfamız Youtube Sayfamız Facebook Sayfamız
Bugun...
Yalı Camii İbadete Açıldı

...

Okunma: 5990

30.03.2017 21:30

bartın cami, yalı cami, bartın belediyesi,
Facebook'ta Paylaş

Bartın Belediyesi tarafından projelendirilen ve ibadete hazır hale gelen Yalı Caminin açılışı geniş katılımla gerçekleşti. Törende konuşan Başkan Akın, “Değerli bir yerin üzerine değerli bir mekan yaptık. Bu bölgede akşamları en az 2 bin kişi vakit geçiriyor. Elbette ki namaz kılmak isteyenler de oluyor. Böyle güzel bir mekanla bu ihtiyacı gidermiş oluyoruz.” Dedi.

 

Törenle ibadete açılan 150 metrekare taban alanlı ve 3 katlı Yalı Cami içerisinde 200 kişi aynı anda ibadetini yapabilecek.  1 Milyon TL mal olan caminin açılış töreni için mübarek 3 ayların başlangıcı kabul edilen Regaip Kandili günü seçildi. 8 Mayıs 2015 tarihinde temeli atılan ve 2 yıl süren çalışmaların sonrasında vatandaşların kullanımına açılan Yalı Cami’nin açılış törenine Bartın Valisi Nusret Dirim, AK Parti Bartın Milletvekili Yılmaz Tunç, Bartın Belediye Başkanı Cemal Akın’ın yanı sıra çok sayıda protokol üyesi ve vatandaş katıldı.

 

Akın: “Değerli bir mekan yaptık”

 

Kuran tilavetinin ardından törenin açılış konuşmasını yapan Belediye Başkanı Cemal Akın Bartın Belediyesi olarak ibadethanelerin yapımı, bakımı ve çevre düzenlemesi gibi ihtiyaçlar konusunda da hizmet sunduklarını kaydederek, “Belediyelerin yaptığı birçok hizmetler var. Yol, kanalizasyon, su, parklar vb. gibi bütün hizmetleri belediyeler yapar. Tabii bunun yanında da ibadethanelere de ihtiyaç var. Biz Bartın Belediyesi olarak cami dernekleriyle birlikte cami ve mescitler yaptık. Camilerimizin çevre düzenlemesi, istinat duvarları ve onarımı gibi birçok hizmeti verdik. Yani bir şekilde işin içinde olduk. Yalı Camii’ni de bugün hizmete açıyoruz. Bu bölgede bir ibadethaneye ihtiyaç olduğunu düşünerek bu hizmeti yaptık. Değerli bir yerin üzerine değerli bir mekan yaptık. Bu bölgede akşamları en az 2 bin kişi vakit geçiriyor. En az 2 bin kişi buralarda geziyor. Elbette ki namaz kılmak isteyenler de oluyor. Böyle güzel bir mekanla bu ihtiyacı gidermiş oluyoruz. Sayın Valimiz ve Sayın Milletvekilimizle birlikte daha büyük bir Merkez Camiyi kazandırmak da nasip etsin.” Dedi.

 

Tunç: “Camilerimiz de medeniyetimizin sembolüdür”

 

AK Parti Bartın Milletvekili Yılmaz Tunç ta konuşmasında, “Bu caminin yapımında başta Belediye Başkanımız olmak üzere emeği geçen herkese teşekkür ediyorum. Bu camiye katkı veren herkesten Allah razı olsun. Bayrağımız bağımsızlığımızın sembolüyse camilerimiz de medeniyetimizin sembolüdür. Camilerimiz bizim, yaşadığımız coğrafyanın tapu senedidir. Burası Bartın’ın en cazibe yerlerinden bir tanesi. Burada böyle bir ihtiyaç vardı. Bu ihtiyaç Yalı Camii ile inşallah giderilmiş oldu. Bartın Irmağı Türkiye’de denizden karaya doğru teknelerin yüzebildiği tek ırmak. Irmağımızın temizlenmesiyle ilgili çalışmalarımız devam ediyor. Atık Su Arıtma Tesisi devreye girdi. Irmak Islah projesi de tamamlandığında burası çok daha önemli bir cazibe merkezi olacak. İnşallah Bartın’ımız el birliğiyle birlik ve beraberlik içerisinde eser üzerine eser kazandırmaya devam edeceğiz.” dedi.

 

Dirim: “Büyük bir camiye ihtiyacımız var”

 

Bartın Valisi Nusret Dirim de caminin yapımında emeği geçenlere teşekkür edip, “Başta Belediye Başkanımız olmak üzere, tüm girişimcilere ve hayırsever vatandaşlarımızdan Allah razı olsun diyorum. Çok teşekkür ediyorum. Bartın daha iyilerine layık. Bartın Merkezde büyük bir camiye ihtiyacımız var. En büyük camimiz İmam Hatip Camii. Bu camimizde de bin kişi ancak namaz kılabiliyor. Üniversitemizin camisi de bittiğinde Bartın önemli bir esere daha kavuşacak. Tabii Bartın büyük bir merkezi camiyi hak ediyor. Bunun için el birliğiyle çalışıyoruz. Müslümanlığın en büyük şiarı camilerimiz ve minarelerdir. Bartın’da da böyle güzel bir eserin bulunması Bartın’a değer katacaktır.” Dedi.

 

Yapılan açılış konuşmalarının ardından dualar eşliğinde kurdele kesimi yapıldı. Daha sonra katılımcılar caminin içi gezdiler.

Etiketler: bartın cami, yalı cami, bartın belediyesi,
Okuyucu Yorumları

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan sitemiz sorumlu tutulamaz.

Facebook'da Bizi Takip Edin

0.57002
0.570552020-06-06 14:07:51