Google+ Sayfamız Youtube Sayfamız Facebook Sayfamız
Bugun...
YAPILANDIRMA FIRSATI İÇİN SON GÜNLER

...

Okunma: 3699

28.06.2017 19:30

yapılandırma, 7020
Facebook'ta Paylaş

Bazı kamu alacaklarının yeniden yapılandırılmasını kapsayan 7020 sayılı kanundan yararlanmak isteyenler için son 2 gün. 30 Haziran 2017 Cuma günü sona erecek başvurulara ilişkin açıklamalarda bulunan Maliye Bakanı Naci Ağbal yapılandırma başvurularında süre uzatımı olmayacağı gibi bir daha yeniden yapılandırma  kanunlarının da olmayacağını söyledi. Öte yandan vergi daireleri son iki gün içerisinde gece 00:00’a kadar hizmet verecek.

 

27 Mayıs 2017 tarihinde yürürlüğe giren, 7020 sayılı Bazı Alacakların Yeniden Yapılandırılması ile Bazı Kanunlarda ve Bir Kanun Hükmünde Kararnamede Değişiklik Yapılmasına Dair Kanundan yararlanmak için başvurular Cuma günü sona erecek.

 

Maliye Bakanı Naci Ağbal yapılandırma başvurularında süre uzatımı olmayacağı gibi bir daha yeniden yapılandırma  kanunlarının da olmayacağını söyledi. Bakan Ağbal’ın uyarılarının yanı sıra Bartın Defterdarı Muhammed Osman Şener de vatandaşların bu büyük fırsatı kaçırmaması gerektiğini söyledi.

 

Bartın Sosyal Güvenlik Kurumu vatandaşları, bazı alacakların yeniden yapılandırılması ile ilgili 7020 sayılı kanundan istifade etmeleri konusunda uyarırken Bartın TSO Yönetim Kurulu da kanunun yarattığı fırsatlar konusunda üyelerini uyardı.

 

Bartın Belediye Başkanı Cemal Akın da, 30 Mart 2017 tarihine kadar Belediyeye emlak vergisi, ilan ve reklam vergisi, çevre temizlik vergisi ve su borçları olan vatandaşların 7020 Sayılı Yapılandırma Kanunundan faydalanabileceğini duyurdu.

 

Bakan Ağbal’dan ‘Büyük fırsattan yararlanın’ uyarısı

 

Maliye Bakanı Naci Ağbal vergi borcu yapılandırması için son gün hatırlatmasında bulunarak, vergi borcu yapılandırmasının bir daha yapılmayacağını söyledi. 

 

Maliye Bakanı Naci Ağbal, bazı kamu  alacaklarının yeniden yapılandırılmasını sağlayan 7020 sayılı kanuna başvuru  süresinin 30 Haziran'da bittiğini belirterek, " Vatandaşlarımız  bu son ve büyük fırsattan yararlansın. Süre uzatımı kesinlikle olmayacak." dedi. 

 

Öğrenciden çiftçiye kadar herkese yapılandırma imkanı

 

Bakan Ağbal, yaptığı açıklamada, 7020 sayılı kanunun  esasen 1 Temmuz 2016-31 Mart 2017 tarihlerinde ödenmemiş kamu alacaklarını  yapılandırmak amacıyla çıkarıldığını söyledi. Buna karşın, daha önceki yapılandırma kanunlarına hiç müracaat etmemiş  vatandaşların da bu kanun kapsamında, geçmiş dönemlere ait borçları için  başvuruda bulunabileceklerini belirten Ağbal, "Bir daha yeniden yapılandırma  kanunları olmayacak. Bu son fırsat. Kanun, öğrenciden çiftçiye, memurdan esnaf ve  sanayiciye kadar çok geniş bir kitleyi ilgilendiriyor. Vatandaşlarımız bu son ve  büyük fırsattan mutlaka yararlansın." diye konuştu.

 

Vergi daireleri gece 00:00’a kadar açık olacakVatandaşların yeniden yapılandırmaya müracaat etmelerini çok  önemsediklerini dile getiren Ağbal, "Süre uzatımı kesinlikle olmayacak. Tüm vergi dairelerimiz de perşembe ve cuma günleri saat 00.00’a kadar açık olacak." ifadelerini  kullandı.Ağbal, müracaatların vergi dairelerine bizzat gidilerek, posta yoluyla  ya da Gelir İdaresi Başkanlığının (GİB) internet sayfası üzerinden  yapılabileceğini söyledi. GİB'in internet sitesinden 30 Haziran'a kadar ister gece ister gündüz,  her an başvuru yapılabileceğine dikkati çeken Ağbal, şu ana kadar başvuruların  büyük kısmını internetten aldıklarını, vatandaşların bu kanalı kullanarak,  işlemlerini rahatça yapabileceğini kaydetti.

 

Ödemeler Temmuz’da başlayacak

 

Önceki yapılandırma kanunlarında vatandaşların başvurularını ağırlıkla  son güne bıraktıktan sonra ek süre istediğini gördüklerini anlatan Ağbal,  "Müracaata gidildiğinde para istemiyoruz. Bu ay sadece başvuru yapılacak.  Ödemeler temmuzda başlıyor." dedi.Bakan Ağbal, Haziran ayında müracaat edildikten sonra, ilk ödemelerin  vergi dairelerine olan borçlar için Temmuz ayında, Sosyal Güvenlik Kurumuna (SGK)  ise Ağustos ayı içerisinde yapılacağını, ödemelerde de 36 aya kadar taksit imkanı  bulunduğunu bildirdi.

 

5,6 milyar liralık alacak yapılandırıldıUygulamadaki son rakamları da paylaşan Ağbal, "Bayramdan önceki son  rakamlara göre, 1 milyon 423 bin dilekçe ile 723 bin vatandaşımızın başvurusunu  aldık. 5,6 milyar liralık alacak bu sayede yapılandırıldı. Bu rakamların  özellikle son günlerde hızla artmasını bekliyoruz." ifadesini kullandı.

 

Yapılandırma kapsamına giren borçlar

 

Maliye Bakanı Naci Ağbal, kanun kapsamına giren alacaklara ilişkin olarak ise: "Maliye Bakanlığına olan vergi borçları, Gümrük ve Ticaret Bakanlığına  gümrük vergisi borçları, Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığına, Bilim Sanayi ve  Teknoloji Bakanlığı ve Orman Genel Müdürlüğüne ait kredi borçları kanun  kapsamında olacak. Maliye Bakanlığı açısından bakıldığında tüm vergiler, vergi  cezaları, gecikme zamları ve faizleri yeniden yapılandırma kapsamında bulunacak.  Trafik, askerlik, seçim, nüfus para cezaları, karayollarında usulsüz geçişler  nedeniyle kesilen para cezaları, öğrencilerin öğrenim kredisi borçları,  ecrimisiller de kanun kapsamında yapılandırılabilecek. SGK'ya olan prim borçları  ve buna bağlı idari para cezaları da kanun kapsamında yapılandırılabilecek." dedi.

 

Dikkat! Bu son fırsat

 

Kanundan yararlanan vatandaşların, borçlarının büyük bir bölümünden  kurtulduklarının altını çizen Ağbal, "Vatandaşlarımız mutlaka başvurularını yapsınlar. Vergi borçlarının  ödenmesi için önlerinde 1 ay, SGK'ya olan borçlar için 2 ay daha olacak. Kanundan  yararlananlar, bugüne kadar birikmiş gecikme faizlerinin neredeyse tamamına  yakınından kurtuluyor. Neredeyse ana parayı ödeyerek, borçlar kapanıyor. Bir daha böyle genel yapılandırma  kanunları olmayacak. Bu son fırsattan tüm vatandaşlarımızı yararlanmaya davet  ediyorum. Başvurularını yapan vatandaşlarımıza da şimdiden teşekkür ediyorum." dedi.

Etiketler: yapılandırma, 7020
Okuyucu Yorumları

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan sitemiz sorumlu tutulamaz.

Facebook'da Bizi Takip Edin

0.04052
0.041012019-09-20 21:04:52