Google+ Sayfamız Youtube Sayfamız Facebook Sayfamız
Bugun...
YAPILANDIRMA TAKSİTİ İÇİN SON TARİH...

...

Okunma: 4400

16.05.2017 17:21

bartın sgk, bartın sgk il müdürü ekrem öztekneci, bartın sgk, bartın ssk, yapılandırma için son gün, sosyal güvenlik haftası
Facebook'ta Paylaş

 

Sosyal Güvenlik Haftası’nın başlaması dolayısıyla basın açıklamasında bulunan SGK İl Müdürü Ekrem Öztekneci hafta boyunca gerçekleşecek etkinliklerin yanı sıra mükellefleri yakından ilgilendiren konular hakkında bilgiler verdi. Öztekneci 6736 Sayılı Yapılandırma Kanunundan yararlanan vatandaşların ilk taksitlerini peşin olarak 31 Mayıs tarihine kadar ödemeleri gerektiğini kaydederken bu tarihe kadar taksitini ödemeyen vatandaşların yapılandırmadan çıkacaklarını söyledi.

 

 

SGK Bartın İl Müdürü Ekrem Öztekneci tüm yurtta çeşitli etkinliklerle kutlanan Sosyal Güvenlik Haftası’nın başlaması dolayısıyla basın açıklamasında bulundu. İl Müdürlüğü binasında basın mensuplarıyla bir araya gelen Öztekneci Sosyal Güvenlik Haftası kapsamında gerçekleşecek etkinlikler hakkında bilgiler verirken Sosyal Güvenlik Kurumu çalışmalarına da değindi.  6736 Sayılı Yapılandırma Kanunundan yararlanan vatandaşların ilk taksitlerini peşin olarak 31 Mayıs tarihine kadar ödemeleri gerektiğine de vurgu yapan Özteknceci bu tarihe kadar taksit ödemesi gerçekleştirmeyen vatandaşların yapılandırmadan çıkarılacaklarını söyledi.

 

Açıklamalarına sosyal güvenlik haftası hakkında bilgiler vererek başlayan Öztekneci, “Sosyal Güvenlik Kurumunu paydaşlarına tanıtmak, sosyal güvenlik reformunu anlatmak, sosyal güvenlik kavramının toplumumuzun tüm bireyleri tarafından bilinmesini sağlamak, vatandaşlarımızı hak ve yükümlülükler konusunda bilgilendirmek, toplumda sosyal güvenlik bilinci oluşmasına katkı sağlamak amacıyla her yıl tüm yurtta 16 Mayıs’ı içine alan haftanın "Sosyal Güvenlik Haftası" olarak kutlanması Yönetim Kurulumuzun 12.02.2009 tarihli ve 2009/73 sayılı kararı ile belirlenmiştir. 2009 yılı 11-17 Mayıs Haftasından başlayarak Sosyal Güvenlik Haftası kutlanmaya başlanmıştır.” Dedi.

 

SGK hizmetlerinden memnuniyet arttı

 

        Sosyal Güvenlik Kurumu hizmetlerinden memnuniyetin arttığını ve kurumun hizmetlerini vatandaşların ayağına götüren çalışmalar içersinde olduğunu ifade ederek konuşmasını sürdüren Öztekneci, “Bireylerin kamu hizmetlerinden genel memnuniyet düzeylerine bakıldığında, 2016 yılı sonuçlarına göre en yüksek artış 9,2 puan ile Sosyal Güvenlik Kurumu hizmetlerinde gerçekleşti.  En yüksek memnuniyet oranı 2016 yılında %78,4 ile ulaştırma hizmetlerinde gerçekleşirken bunu sırasıyla; %75,7 ile asayiş, %75,4 ile sağlık, %67,9 ile Sosyal Güvenlik Kurumu, %65,1 ile eğitim ve %57,9 ile adli hizmetlerden memnuniyet takip etti. Sigortalıların ihtiyaçlarına yerinde hizmet veren, kolay erişilebilir bir sosyal güvenlik amacıyla; yurdun dört bir yanında sosyal güvenlik merkezleri açıldı ve açılmaya da devam edildi. Sosyal güvenlikte sunulan hizmetleri, teknolojiye taşıyarak, e-devlet portalında en fazla hizmet sunan Kurum olarak dünyada öncü seviyeyi yakaladık. E-Devlet Kapısı’nın amacı, kamu kurumlarının e-Devlet hizmetlerini vatandaşlara, işletmelere, kamu kurumlarına güvenli, tek noktadan ve etkin şekilde sunmaktır. Hali hazırda Kurumumuzun E-Devlet kapısı üzerinde genel sağlık sigortası, emeklilik, sigorta ve diğer hizmetler alanında toplam 59 uygulaması bulunmaktadır.” Diye konuştu.

 

ALO-170 devrede

 

      Çalışma ve Sosyal Güvenlik İletişim Merkezi ALO 170 hattının Karaman, Şanlıurfa, Sivas, Kütahya, Ankara, Trabzon ve Bayburt olmak üzere 7 farklı şehirde 910 çalışan ile vatandaşlara hizmet verdiğini de kaydeden Öztekneci, “Bağımsız firma (GENAR) tarafından 3-14 Ekim 2016 tarihleri arasında yapılan memnuniyet anketinde, ALO 170 sektör ortalamasının üzerinde (%82) yüksek vatandaş memnuniyeti sağlanmıştır. Ayrıca çalışma Hayatında Milli Seferberlik Kapsamında gazilerimizden emeklilerimize, tıbbi malzeme kullanan vatandaşlardan işverenlere kadar saha ziyaretlerimizi gerçekleştirdik ve gerçekleştirmeye devam ediyoruz. 01 Ocak 2017-10 Mayıs 2017 tarihleri arasında 111 ev ,76 işyeri ziyareti yapılmış ve bu ziyaretlerde toplam 558 kişiyle görüşülmüştür.” Şeklinde konuştu.

 

Genel Sağlık Sigortası sisteminde reform

 

Kurum hizmetleri ve yeni düzenlemeler hakkında bilgiler vererek açıklamalarını sürdüren Öztekneci, “Lise ve üniversite mezunlarına ilave 2 yıl sağlık hizmeti sağlandı. 25 yaş altı gençlerimizin genel sağlık sigortası prim borçları silindi. Kısmi süreli çalışan sigortalılarımızın genel sağlık sigortalılık durumlarına yönelik düzenleme yapıldı. Er ve erbaşların genel sağlık sigortası kapsamına alınması sağlandı. Genel Sağlık Sigortası sisteminde reform yapılarak tek kademe uygulaması ve prim oranının düşürülmesi sağlandı. 53.33 TL’ye bütün aile ferleri GSS kapsamına alındı.(asgari ücretin %3). Birikmiş borcu olan genel sağlık sigortalılarına yönelik kolaylıklar sağlandı ve faizler silindi. Yüksek olan primler 53.33 TL’ye indirilip 12 aya taksit yapıldı. Emekliye promosyon imkânı sağlandı. Tüm memur emeklilerinin 30 yıl üstü hizmet sürelerine ikramiye ödenmesi sağlandı. Yurtdışı provizyon aktivasyon ve sağlık sistemi (YUPASS) kapsamındaki ülke sayısı artırıldı. Almanya’dan sonra Belçika , Fransa ,Hollanda ve Avusturya ülkeleri de bu sisteme dahil edildi. Kayıt dışı istihdam ile mücadelemiz kararlılıkla devam etti.  Yapılandırmadan yararlanan sigortalılara/hak sahiplerine kredi ile emeklilik imkânı sağlandı. Blokeli veya hareketsiz nitelikte sigortalı/emekli aylık veya ödemelerin iadesinde kolaylık sağlandı." Dedi.

 

Köy ve mahalle muhtarlarının primleri devlet tarafından ödenmeye başlandı. 01 Mayıs2017 tarihinden itibaren 4/A kapsamında çalışan ve emekli muhtarlarımızın haricindekilerin primleri devlet tarafından ödenmeye başlandı. 4/B kapsamındaki (Bağ-Kur) beş puanlık indirim teşviki getirildi. Esnaf ahilik sandığı kurulmasına yönelik düzenleme yapıldı. Prime esas kazanç üst sınırı yükseltildi. Asgari ücretin 6.5 katı olan üst sınır 7.5 kata çıkarıldı.(1.777,50 x 7.5 =13.331,25 tl) İşverenlerimizin ve sigortalılarımızın prim borçlarına yönelik ödeme kolaylığı (yapılandırma) getirildi. Bu alanda 5 bin 340 başvuru yapılmış olup,78 milyon 583 bin 467 TL yapılandırıldı. 3 milyon 815 bin 813,00 TL tahsilat gerçekleşirken tahsilat oranı %57,23 olarak gerçekleşti. Kalan taksit sayısı ise 74 Milyon 614 bin 777,00 TL’dir.” Dedi.

 

Yapılandırma taksiti için son tarih 31 Mayıs 2017

 

Yapılandırma taksit ödeme süresinin uzatıldığını da kaydeden Öztekneci, “02 Ocak 2017 olan yapılandırma ilk taksit ve peşin olan ödeme süresi 31 Mayıs 2017 tarihine kadar uzatıldı. Bu anlamda yapılandırmadan faydalanan tüm vatandaşlarımızın taksit ödemelerini 31 Mayıs 2017 tarihine kadar ödemeleri gerekmekte. Aksi takdirde yapılandırma yapan vatandaşlarımız yapılandırmadan çıkarılacaktır.” Şeklinde konuştu.

 

İşverenlerimize prim erteleme imkanı sağlandı

 

Öztekneci açıklamalarının devamında, “Terör ve afet nedenleriyle işverenlerin yükümlülüklerin ertelenmesi sağlandı. İlave 6 puan teşvik uygulaması kapsamı genişletildi. İşverenlerimize asgari ücret desteği sağlandı. İşverenlerimize prim erteleme imkânı sağlandı. Yapılan düzenleme ile kanunun 4’üncü maddesinin birinci fıkrasının (a) bendinde belirtilen sigortalıları çalıştıran özel sektör işverenlerinin 2016 yılı Aralık, 2017 yılı Ocak ve Şubat aylarına ait sigorta prim tutarlarını, sırasıyla 2017 yılı Ekim, Kasım ve Aralık ayları içerisinde kurumca belirlenecek tarihe kadar ödemeleri halinde bu aylara ilişkin primlerin süresinde ödenmiş sayılmaları sağlanmıştır. Böylelikle işverenlerin üzerindeki prim yükünün belli süreler için azaltılması ve ötelenmesi amaçlanmıştır.” Dedi.

 

Kayıt dışı veya sahte sigortalı tespiti

 

Teşviklerden yararlanmaya yönelik yeni düzenleme yapıldığının da altını çizen Öztekneci, “İşyerinde kayıt dışı veya sahte sigortalı tespit edilmesi halinde mevcut durumda işverenler bir yıl süreyle istihdam teşviklerinden yararlanamamaktaydılar. Yapılan düzenleme ile kayıt dışılık tespit edilmesi halinde birinci tespitte bir ay süreyle, ilk tespitten itibaren üç yıl içinde yapılan tespitlerde ise bir yıl süreyle teşviklerden yararlanamaması şeklinde esneklik sağlanacaktır. Ayrıca, 5 kişiden fazla olmamak koşuluyla çalıştırılan toplam sigortalı sayısının %1’ini aşmayan sayıda, kayıt dışılık tespit edilmesi halinde de, teşviklerden yararlanmak etkilenmeyecektir.” Dedi.

Etiketler: bartın sgk, bartın sgk il müdürü ekrem öztekneci, bartın sgk, bartın ssk, yapılandırma için son gün, sosyal güvenlik haftası
Okuyucu Yorumları

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan sitemiz sorumlu tutulamaz.

Facebook'da Bizi Takip Edin

0.0461
0.046512020-02-18 13:15:26