Google+ Sayfamız Youtube Sayfamız Facebook Sayfamız
Bugun...
YAPILANDIRMADA BU FIRSAT KAÇMAZ...

Ayrıntıları Bartın Defterdarı Muhammed Osman Şener açıkladı...

Okunma: 5433

13.06.2017 18:21

bartın, defterdar, muhammed osman şener, yapılandırma, 7020, kanun
Facebook'ta Paylaş

YENİ YAPILANDIRMA KANUNU KESİNLEŞMİŞ BORÇLARA ÖDEME KOLAYLIĞI GETİRİYOR

 

 “7020 sayılı Bazı Alacakların Yeniden Yapılandırılması ile Bazı Kanunlarda ve Bir Kanun Hükmünde Kararnamede Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun” hakkında açıklamalarda bulunan Bartın Defterdarı Muhammed Osman Şener, yeni yapılandırma kanununun kesinleşmiş borçlara ödeme kolaylığı getirdiğini söyledi.

 

 

Bartın Defterdarı Muhammed Osman Şener  “7020 sayılı Bazı Alacakların Yeniden Yapılandırılması ile Bazı Kanunlarda ve Bir Kanun Hükmünde Kararnamede Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun” hakkında açıklamalarda bulundu.

 

Bartın Defterdarlığı Vergi Dairesi Müdürü Levent Selçuk ve Vergi Dairesi Gelir Müdür Vekili Doğan Aydoğan’ın yer aldığı basın toplantısında yeni yapılandırma kanunu hakkında bilgiler veren Bartın Defterdarı Muhammed Osman Şener, 27 Mayıs 2107’de yürürlüğe giren kanunla borçların taksitler halinde ödenebileceğini söyledi.

 

Borçlar taksitler halinde ödenebilecek

 

Kanunun, vatandaşların kamuya olan borç yükünü azaltacağını belirterek açıklamalarını sürdüren Defterdar Şener, “7020 sayılı Bazı Alacakların Yeniden Yapılandırılması ile Bazı Kanunlarda ve Bir Kanun Hükmünde Kararnamede Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun 27 Mayıs 2017 tarihinde yayınlanarak yürürlüğe girmiştir. 7020 sayılı Yeni Yapılandırma Kanunuyla; Vatandaşlarımızın kamuya olan borç yükü azalacak. Borçlar taksitler halinde ödenebilecektir. Toplumun her kesimine hitap eden Kanunu vatandaşlarımıza anlatmak, azami seviyede yararlanılmasını sağlamak amacıyla gerekli tanıtım faaliyetleri başlatılmıştır.” dedi.

 

Yarısından vazgeçiyoruz

 

Yeni Yapılandırma Kanununun kesinleşmiş borçlara ödeme kolaylığı getirdiğine dikkat çeken Defterdar Şener, “Vergi Dairelerine ödenmesi gereken vergi ve diğer borçların gecikme zamları, faizleri Yİ-ÜFE oranında, yani üçte iki oranında azaltılıyor. Vergi aslına bağlı cezalar da tamamen siliniyor. Kanundan yararlanan vatandaşlarımız yıllık % 16.80 oranında gecikme zammı ödemek yerine yıllık % 3-4 gibi düşük oranda bir tutar ödeyecek. Usulsüzlük ve özel usulsüzlük cezalarında da indirim yapılıyor. Yarısını tahsil ediyor, yarısından vazgeçiyoruz. Borcun peşin ödenmesi halinde ayrıca indirim yapılıyor ve Yİ-ÜFE oranında hesaplanan tutarın yarısından vazgeçiliyor.” dedi.

 

Tüm vergiler bu Kanuna göre ödenebilecek

 

Borçların 36 aya varan sürelerde ödenmesinin de kanun kapsamında mümkün olduğuna vurgu yapan Defterdar Şener “Taksitlere, bugün için uygulanan faizin çok altında bir oranda katsayı uyguluyor. Yapılandırma devam ettiği sürece; Borcu yoktur belgesi alınabilecek. Araçların fenni muayeneleri yaptırılabilecek.
Vatandaşlarımız, Yeni Yapılandırma Kanunu sayesinde geçmiş borçlarını taksitler halinde ödeyerek ekonomik faaliyetlerini daha kolay yürütebilecek.
31 Mart 2017 tarihinden öncesine ilişkin gelir vergisi, kurumlar vergisi, motorlu taşıtlar vergisi, KDV, ÖTV gibi tüm vergiler bu Kanuna göre ödenebilecek.” diye konuştu.

 

Öğrenim ve katkı kredisi borçları yapılandırılabilecek6736 sayılı Kanun hükümlerine göre yapılandırılmış borçlar Yeni Yapılandırma Kanunu kapsamına alınmadığına da dikkat çeken Defterdar Şener, “Önceki yasa çerçevesinde borcunu yapılandıran vatandaşlarımızın, 1 Temmuz 2016 - 31 Mart 2017 zaman aralığında borçları oluşmuş ise bu borçları için yeni Yapılandırma Kanunundan yararlanabileceklerdir. Ayrıca, çok sayıda vatandaşımızı ilgilendiren trafik, nüfus, seçim, askerlik para cezaları, karayollarından usulsüz geçişler nedeniyle kesilen cezalar da Kanun kapsamda yapılandırılabilecek. YURT-KUR üzerinden öğrenim kredisi alan öğrencilerin kuruma olan öğrenim ve katkı kredisi borçları ile ecrimisil borçları da bu Kanuna göre yapılandırılarak ödenebilecek.” dedi.

 

Başvuru ve ödemeler

 

Yeni Yapılandırma Kanunu olan 7020 sayılı Kanun hükümlerinden yararlanmak isteyen borçluların, 30 Haziran 2017 tarihine kadar ilgili vergi dairesine başvurmalarının gerektiğinin de altını çizen Defterdar Şener, “Bu sürenin uzatılmasına ilişkin Kanunda yetki bulunmadığından, sürenin uzaması söz konusu değil. Başvurular, bizzat bağlı olunan vergi dairesine gelerek veya posta yoluyla ya da Gelir İdaresi Başkanlığının www.gib.gov.tr adresi üzerinden internet aracılığı ile yapılabilecek. Başvuru sırasında peşin veya taksit seçeneklerinden biri tercih edilecek. Yapılandırılan tutarlar 6, 9, 12, 18 taksit seçenekleri ile ödenebilecek. Taksitler 2 ayda bir ödemeli olacak. Peşin veya ilk taksit ödemelerinin 31 Temmuz 2017 Pazartesi günü bitimine kadar yapılması gerekiyor. Bu sürenin uzaması da söz konusu değil.” dedi.

 

Peşin ödemeler teşvik ediliyor

 

Defterdar Şener açıklamasında peşin ödeme avantajı konusunda ise, “Kanun kapsamında yapılandırılan alacakların peşin ödenmesini teşvik etmek için ödemeler peşin yapıldığı takdirde, Kanun hükümlerine göre hesaplanan Yİ-ÜFE tutarından ayrıca %50 oranında indirim yapılacak.” diye konuştu.

 

İlk 2 taksitin zamanında ödenmesi şart

 

Kanundan yararlanmak isteyenlerin dikkat etmesi gereken en önemli hususlardan birinin taksitle ödemeyi tercih edenler için ilk iki taksitin süresinde ödenmesi olduğunu söyleyen Defterdar Şener, “İlk 2 taksiti ödemeyenler, Kanunun getirdiği imkânlardan yararlanamayacaktır.” dedi.

 

Vatandaşlar 444 0 189 VİMER’den bilgi alabilirler

 

Kanunla ilgili merak edilen konular hakkında Gelir İdaresi Başkanlığının www.gib.gov.tr adresinde yer alan dokümanlardan veya 444 0 189 VİMER aracılığıyla bilgi edinebileceklerini söyleyen Defterdar Şener, “Ayrıca vergi dairelerimiz tüm vatandaşlarımızın konuyla ilgili başvurularına en kısa sürede yanıt verecektir. Özetle toplumun her kesimini ilgilendirebilecek nitelikte bir Kanun olan yeni yapılanma Kanunundan yararlanmak için bir an önce başvuruların yapılması ve imkanlar dahilinde peşin ödemelerin seçilmesinde yarar olduğunu duyurmak istiyoruz.” şeklinde konuştu.

Etiketler: bartın, defterdar, muhammed osman şener, yapılandırma, 7020, kanun
Okuyucu Yorumları

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan sitemiz sorumlu tutulamaz.

Facebook'da Bizi Takip Edin

0.53118
0.531742019-09-23 12:31:18