Google+ Sayfamız Youtube Sayfamız Facebook Sayfamız
Bugun...
YAŞLI ÇİFT YARDIM ELİ BEKLİYOR...

İzlerken içiniz acıyacak... VİDEO HABER...

Okunma: 16127

27.01.2017 19:08

Facebook'ta Paylaş

Bartın’ın çiftlik köyünde yaşayan yaşlı çift, hem yoksulluk hem de hastalıklarla mücadele ediyor. Derme çatma bir evde yaşayan yaşlı çiftin içler acısı durumu yürekleri yakıyor.

 

74 yaşındaki Mehmet Ablak ve 54 yaşındaki eşi Kadın Ablak soğuk kış günlerini yokluk ve hastalıklarla boğuşarak geçiriyor. Çiftin tek geliri olan emekli maaşlarının büyük kısmı üniversitede öğrenim gören çocuklarına gidiyor. Kalan kısmı ise çiftin ilaç masrafları ile evin diğer masraflarını karşılamaya yetmiyor.

 

Çiftlik Köyü Merkez Mahallesi’nde ikamet eden yaşlı çiftin derme çatma evlerindeki yaşam koşulları görenlerin yüreklerini yakıyor. Emekli Mehmet Ablak’ın hastalıkları ve yatağa bağlılığı ise aileyi her geçen gün daha da kötü şartlara itiyor.

 

Yatağından kalkamayan, tüm ihtiyaçları eşi tarafından karşılanan Mehmet Ablak, zatürre hastası ve nefes darlığı çekiyor. Üstelik katarakt nedeniyle görme yetisini de büyük ölçüde kaybeden yaşlı adam çaresiz ve umutsuz.

 

Eşi Kadın Ablak ise gücü yettiğince kocasına bakmaya, ihtiyaçlarını karşılamaya çalışıyor. Yaşlı adamın suyundan ilaçlarına kadar tüm ihtiyaçlarını o takip ediyor. Yatağından kaldırıp omzuna giriyor ve zorla da olsa tuvalete getirip götürüyor. Yattığı odada üşümemesi için dağlardan topladığı odunları kadın eliyle evin bahçesinde kesiyor, sobasını yakıyor.

 

Oturdukları evin çatısı çöktü çökecek. Evin her yanında koca delikler var. Bu yüzden dışarıdaki soğuk hava evin her yerinde insanın iliklerine kadar işliyor. Buna karşın çiftin karlı kış günlerini atlatacak kadar kömür almaya bile güçleri yok.

 

Mutfaklarında birkaç tencere tava, henüz borcu bitmemiş buzdolapları bile bomboş duruyor. Ailenin durumunu bilen komşuları ve yardımseverler ara sırada olsa yardımda bulunuyor ancak yürekleri yakan tablo hep aynı.

 

Mehmet Ablak'ın görememesi ve yürümekte zorluk çekmesi çiftin hastaneye gidip gelmeleri açısından büyük sıkıntılar oluşturuyor. Bazen kiraladıkları bir taksi bazense komşularının arabalarıyla hastaneye gidip geliyorlar.

 

Yaşlı çift, çaresizlik ve yokluk içinde kendilerine uzanacak bir yardım eli bekliyor.

 

Kim bilir? Belki bir devlet büyüğü belki de hayırsever vatandaşlardan uzanacak yardım eli yaşlı çift için umutsuzluklar içinde umut olur, yokluklar içinde varlık olur, ayaz gecelerde sıcaklık olur, boş tencerelerde aş olur.

 

 

Etiketler:
Okuyucu Yorumları

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan sitemiz sorumlu tutulamaz.

Facebook'da Bizi Takip Edin

0.12509
0.125542020-07-04 01:51:02