Google+ Sayfamız Youtube Sayfamız Facebook Sayfamız
Bugun...
YASTIK ALTINDAKİ ALTINLAR EKONOMİYE

...

Okunma: 2006

04.04.2018 17:17

altın, altın tahvili, ziraat bank, mustafa aktuğran, yastık altı, vade, getiri, altın getiri, kupon faizi, kira, altın kira, gram altın, altın hesabı, bartın, banka, bartın haberler, altın haberleri, bartın tv, bartın televizyonu
Facebook'ta Paylaş

Ziraat Bankası Zonguldak Bölge Yöneticisi Mustafa Aktuğran yastık altında atıl vaziyette bekleyen altınların ekonomiye kazandırılmasını amaçlayan altın tahvili ve altına dayalı kira sertifikasının ihracı ile ilgili Bartın’da bilgilendirmede bulundu.

 

Yastık altında atıl vaziyette bekleyen altınların ekonomiye kazandırılmasını amaçlayan altın tahvili ve altına dayalı kira sertifikası ihracına aracı tek bankanın Ziraat Bankası olarak belirlendiğini kaydeden Ziraat Bankası Zonguldak Bölge Yöneticisi Mustafa Aktuğran, “Altınların evde çalınma ve kaybolma riskini ortadan kaldırarak devlet güvencesinde saklama imkanı olacaktır. 2 yıl vadeli olup 6 aylık % 1,20, yıllık % 2,40 kupon/kira getirisi elde etme olanağı sağlanacaktır.” dedi.

 

Ziraat Bankası Bartın Şubesinde gerçekleştirilen basın toplantısına Ziraat Bankası Zonguldak Bölge Yöneticisi Mustafa Aktuğran, Ziraat Bankası Bartın Şube Müdürü Vural Çapar, banka çalışanları ve basın mensupları katıldı.

 

Hazine Müsteşarlığı’nın ihraç edeceğini duyurduğu, Altın Tahvil ve Altına Dayalı Kira Sertifikası için altın toplama işlemlerinin 81 ilde devam ettiğini söyleyen Ziraat Bankası Zonguldak Bölge Yöneticisi Mustafa Aktuğran bu kapsamda Bartın’da da 9-13 Nisan 2018 tarihleri arasında altın tahvili ihracı gerçekleştirileceğini kaydetti.

 

6 ayda bir kupon faizi getirisi

 

Aktuğran basın mensuplarına yaptığı açıklamada altın tahvili ve altına dayalı kira sertifikasının ihracı ile ilgili şu detayları verdi; “Altın Tahvili / Altına Dayalı Kira Sertifikası Hazine Müsteşarlığı’nca teslim alınan hurda altın karşılığı çıkartılacak, Yatırımcısına 6 ayda bir kupon faizi getirisi kazandıracak. Devlet İç Borçlanma Senedi ve sertifika sahiplerine gayrimenkulün kiralanmasından elde edilen kira gelirlerini payları oranında dağıtan faizsiz tahvillerdir. Amaç Hali hazırda ülkemizde sisteme dahil edilmemiş, yastık altında bulunan altınların ekonomimize kazandırılmasıdır.

 

Aracı tek banka Ziraat Bankası

 

İhraca aracı tek banka olarak Bankamız belirlenmiştir. Tüm yurtiçi/yurtdışı yerleşik gerçek kişiler talepte bulunabilir. Altınların evde çalınma/kaybolma riskini ortadan kaldırarak devlet güvencesinde saklama imkanı olacaktır.

 

Yıllık % 2,40 kupon/kira getirisi

 

2 yıl vadeli olup 6 aylık % 1,20, yıllık % 2,40 kupon/kira getirisi elde etme olanağı sağlanacaktır. Altın Tahvili/Altına Dayalı Kira Sertifikasından elde edilecek getiriler için stopaj oranı Bakanlar Kurulu Kararı ile %0 olarak belirlenmiştir.

 

Kabul edilecek ve edilmeyecek altınlar

 

Sadece 22 ve 24 ayar altınlar, Cumhuriyet Altını, Ata Lira, Darphane Gram Altını kabul edilecektir. Üzerinde değerli ya da değersiz taş bulunan herhangi bir altın (takı) ve ayrıca Reşat Altınlar kabul edilmeyecektir.

 

Gram altın hesaplarına aktarılacak

 

Getirilecek altınlar için her hangi bir alt limit veya üst limit tutarı bulunmamaktadır. Müşteri tarafından getirilen Altınlar Yetkili Eksper tarafından kontrol edilerek saflık derecelerine göre gram altın hesaplarına aktarılacaktır.

 

3 ay sonraki alımlarda kesinti olmayacak

 

Fiziki altın yalnızca vade sonunda anapara ödemesi için talep edilebilecektir. Ara dönem faiz/kira getirileri TL cinsinden müşterinin hesabına ödenecektir. Vadeden önce istenmesi durumunda, bankamız tarafından yatırımcılara güncel gram altın fiyatları üzerinden ödeme yapılacaktır. 3 Ay sonraki alımlarda herhangi bir kesinti olmayacaktır.

 

Müşterilerin 4 ayrı seçeneği olacak

 

Vade sonunda anapara ödemesinde müşterilerin 4 ayrı seçeneği olacaktır. Anapara bedeli vadesiz altın mevduatı hesabına gram olarak geri ödenebilir. 1 kg.’lık külçe olarak veya Darphane tarafından basılan Çeyreklik Cumhuriyet Ziynet Altını olarak vade tarihinden sonra fiziken geri alınabilecektir. Hazine Müsteşarlığı tarafından yeni ihraç yapılması durumunda tekrar talepte bulunabilir. Müşteri yukarıdaki 3 seçenekten herhangi ikisini ya da hepsini aynı anda talep edebilir.”

 

Etiketler: altın, altın tahvili, ziraat bank, mustafa aktuğran, yastık altı, vade, getiri, altın getiri, kupon faizi, kira, altın kira, gram altın, altın hesabı, bartın, banka, bartın haberler, altın haberleri, bartın tv, bartın televizyonu
Okuyucu Yorumları

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan sitemiz sorumlu tutulamaz.

Facebook'da Bizi Takip Edin

0.63886
0.639242020-01-24 08:11:20