Google+ Sayfamız Youtube Sayfamız Facebook Sayfamız
Bugun...
YENİ BİR REKOR KIRILDI...

Bartın Platformu 1/100 bin ve 1/25 bin ölçekli Çevre Düzeni Planlarında Amasra'da Termik Santral yapılmasını kolaylaştıracak şekilde yapılan plan değişikliklerinin iptali için topladığı 10 bini aşkın dilekçeyi Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'na ulaştırmak üzere Bartın İl Çevre ve Şehircilik Müdürlüğüne teslim etti.

Okunma: 4173

06.12.2016 15:33

bartın platformu, amasra, amasra termik santral, hema, çevre ve şehircilik bakanlığı, bartın haber, bartın tv,
Facebook'ta Paylaş

Bartın Platformu 1/100 bin ve 1/25 bin ölçekli Çevre Düzeni Planlarında Amasra'da Termik Santral yapılmasını kolaylaştıracak şekilde yapılan plan değişikliklerinin iptali için topladığı 10 bini aşkın dilekçeyi Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'na ulaştırmak üzere Bartın İl Çevre ve Şehircilik Müdürlüğüne teslim etti. Dilekçelerin teslimi sırasında Bartın Platformu adına Av. Oktay Yalçın tarafında açıklama yapıldı.
 
İşte o açıklama;

"Daha önce (2014 yılının haziran ayında) Amasra’ya yapılmak istenen Hema Termik Santrali ÇED askı sürecinde 10 iş günü içinde 42 bin itiraz dilekçesi verdik. Fakat Çevre ve Şehircilik Bakanı sayın Mehmet Özhaseki 42 bin dilekçeye rağmen bizleri yani halkın iradesini yok sayıp, bir şirketin çıkarlarını kollayacak şekilde önce ÇED olumlu kararı verdi, sonra da yine hemşehrisi termikçi şirketin çıkarlarını kollayacak şekilde Çevre Düzeni planlarını termik santrale yer verecek şekilde değiştirdi ve itirazları almak için kararı askıya çıkardı.

 

BARTIN-AMASRA HALKI YENİ BİR REKOR KIRDI

 

Bartın Platformu olarak sayın bakanın vermiş olduğu bu karara askı sürecinde itiraz etmek için irtibat masaları kurduk. Vatandaşlarımızın itiraz dilekçelerini topladık. Gönüllü arkadaşlarımız soğuk havaya rağmen Bartın ve Amasra’da kurduğumuz irtibat masalarında bıkmadan, usanmadan Bartın-Amasra halkının geleceğini karartacak hukuksuz şekilde yapılan değişikliği vatandaşlarımıza anlattılar. Bu süreçte vatandaşlarımızın OHAL sürecinden ve ülkedeki demokratik hakların son zamanlarda kısıtlanmasından oldukça etkilendiklerini gördük. Vatandaşlarımızın bu süreçte dilekçe verme konusunda tereddüt yaşadıklarını tespit ettik. Verecekleri dilekçede TC kimlik numaralarının bulunması bu tereddüdü arttırdı. Buna rağmen bu kısa süre içinde ….. dilekçe toplayarak, ülkemizde Çevre Düzeni Planları’na itiraz sürecinde toplanan en fazla sayıda itiraz dilekçesini toplama başarısını gösterdik. Tıpkı Hema Termik Santrali ÇED Raporuna karşı toplanan 42 bin dilekçe ve yine Hema Termik Santrali ÇED olumlu kararının iptali için açılan 2019 davacı sayısına sahip iptal davası gibi bu rekorların gururu Bartın-Amasra halkına aittir.

 

BAKAN VE BÜROKRATLAR GİDİCİ HALK KALICIDIR

 

Çevre Düzeni Planı’nda Tarlaağzı ve Gömü köylerini daha önce turizm, balıkçılık ve ormancılık alanı olarak ayrılmıştı. Şimdi ise Karadeniz kıyısında bulunan yaklaşık 750 hektar büyüklüğündeki bu doğa harikası alana termik santral kurulmasına izin verecek şekilde Çevre Düzeni planları değiştiriliyor. Bu değişiklik hukuka ve devlet ciddiyetine aykırıdır. Bakanlar ve bürokratlar o görevlerde gidicisidir, fakat biz bu topraklarda kalıcıyız. Sayın bakan ve bürokratlarını bizlerin yaşadığı yer hakkında karar verirken, bizim düşüncemize değer vermeye çağırıyoruz.

 

BAKKA Bölgesel Kalkınma Planına göre yöre ekonomisi için tehdit unsuru olduğu belirtilen, bütün turizm planlarında turizmin geliştirileceği bölge olarak açıklanan Amasra’da turizmi bitireceği bilinen, 100 bin insanın tükettiği ücretsiz içme suyu olan Kavşak suyunu tüketecek olan, su ürünleri istihsal alanı olan Gömü ve Tarlaağzı kıyılarında balıkçılığı sona erdireceği öngörülen, termik santral binası, enkaz artıkları ve kül depolama sahası için tahsis edilecek olan 6000 dönümlük doğal meşe, kayın, gürgen ormanını yok edecek olan, “Enversiyon” tehlikesi nedeniyle yörede ölüm saçacak bacalar için hiçbir önlem alınmamış olan termik santralin, Çevre Düzeni planlarında yer almasını sağlayan bu değişikliğin iptal edilmesi gerekmektedir.

 

ÇDP’YE ŞİRKETİN YAPTIĞI İTİRAZ DAHA ÖNCE KABUL EDİLMEMİŞTİ

 

Sayın Bakan ve bakanlık bürokratları; 29 Kasım 2010 tarihinde Bartın ve Amasra Termik santralleri için Ankara’da yapılan ÇED Kapsam ve Format verme toplantısında; 31/03/2010 tarihinde bakanlığa sunulan “Plan Araştırma Raporu”na göre termik santral projesi için alternatif olarak sunulan Gömü-Kızçıkan mevkii ve Çapak Koyu Mevkii’nin, 1/100000 ölçekli Çevre Düzeni Planı’nda bölge için öngörülen kimliğe aykırı bulunduğu için şirketten diğer alternatifler olan Delikliburun ve Filyos üzerinde çalışma yapması istediklerini unutmuş mudur?

 

Yine Hema Termik Santrali ÇED sürecinde 30 Eylül 2013 tarihinde yapılan 1. İnceleme Değerlendirme Toplantısı’nda “Plan Araştırma Raporu”na dayanan nedenlerle 1/100 bin ölçekli Hema Entegre Termik Santrali ÇED süreci durdurulmuştur. O günden bugüne kadar coğrafyada herhangi bir değişiklik olmadığına göre “Plan Araştırma Raporu”ndaki bu hususlar aynen dikkate alınarak alandaki turizm, balıkçılık, orman, tarım ve köy yerleşimleri dışındaki kullanımlara yer verilmemelidir.

 

Yine Aynı şekilde 1/100 binlik Çevre Düzeni Planı askı sürecinde 10.06.2009 tarihinde Hattat Holding tarafından Bakanlığınıza yapılan “1/100 000 ÖLÇEKLİ ÇEVRE DÜZENİ PLANI’NDA BARTIN İLİ-AMASRA İLÇESİ- TARLAAĞZI MEVKİİ’NDE AYRILAN TURİZM ALANI’NIN, BU ALANDA AMASRA TERMİK SANTRALİ YAPILMASININ PLANLANDIĞI GEREKÇESİYLE KALDIRILMASI, BÖLGENİN DE TURİSTİK BÖLGEDEN ÇIKARILMASI” talebi Bakanlığınız tarafından “uygun bulunmamıştır.”

 

Sayın bakan; termik santral ÇED süreçlerinde ve 1/100 bin ölçekli Çevre Düzeni Planı’nda daha önce verilmiş kararları yok sayamazsınız. Planda yapacağınız bu değişikliğin hiçbir hukuki karşılığı olmadığı gibi, bu planı Amasra’da termik santral yapılacak şekilde değiştirenler hukuki sorumluluk altına girecektir. Bartın-Amasra halkı bu hukuksuzluğun peşini bırakmayacaktır.

 

Sayın Özhaseki, gelin yaptığınız bu yanlıştan dönün ve Çevre Düzeni planlarında yapmış olduğunuz değişiklikleri iptal ederek Bartın-Amasra halkını memnun edin. Aksi halde Fatih Sultan Mehmet’in mirası Amasra’yı yok etmenin vebalini ödeyemezsiniz. Kamuoyuna saygılarımızla."

Etiketler: bartın platformu, amasra, amasra termik santral, hema, çevre ve şehircilik bakanlığı, bartın haber, bartın tv,
Okuyucu Yorumları

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan sitemiz sorumlu tutulamaz.

Facebook'da Bizi Takip Edin

0.04071
0.041012019-10-23 05:40:10