Google+ Sayfamız Youtube Sayfamız Facebook Sayfamız
Bugun...
YENİ ÇEVRE YOLU LİMANA ENTEGRE EDİLEMEDİ

Trafiği rahatlatması bekleniyordu ama...

Okunma: 9542

18.10.2017 17:08

bartın, çevre yolu, yeni çevre yolu, bartın yeni çevre yolu, arıt yolu, bartın, il koordinasyon toplantısı, liman, trafik, bartın haberleri, bartın haber
Facebook'ta Paylaş

İlk 7 kilometresi Arıt Aydınlar yoluyla çakışan 20 kilometrelik proje ihalesi yapılan yeni çevre yolunun limanla entegre edilemediği öğrenildi. Sit alanlarından kaynaklı sorunlar aşılamadığı için limanla entegre edilemediği öğrenilen yeni çevre yolu tamamlansa dahi “Şehrin gün geçtikçe ağırlaşan trafik yükünü azaltma konusunda yetersiz mi kalacak?” sorusu tartışmaları da beraberinde getirdi.

 

İl Koordinasyon Kurulunda bir sunum gerçekleştiren Karayolları Bölge Müdürü Hüsamettin Özendi yeni çevre yolunun 20,58 km olacağını ve proje kapsamında 3.230 m uzunluğunda 2 çift tünel, 1.200 m uzunluğunda 10 çift Köprü, 5 adet farklı seviyeli ve 1 adet hemzemin kavşak öngörüldüğünü söyledi. Projenin kılavuz planının onaylı olduğunu kaydeden Özendi proje ihalesinin yapıldığını ve çalışmalara başlandığını söyledi.

 

Yeni çevre yolunun ilk 7 kilometresinin Arıt Aydınlar yoluyla çakıştığını ve çevre yolunu yaparken Arıt Aydınlar yolunu da yapmış olacaklarını belirten Özendi, “Buradan bir kavşakla ayrılacak. Yarım daire şeklinde Çaycuma yoluna bağlanacak.” dedi.

 

Başkan Akın sordu

 

Bartın Belediye Başkanı Cemal Akın limandan gelen tırların Gölbucağı, Çatmaca ve diğer kavşak  noktalarında trafik sıkışıklığı yarattığını kaydederek yeni çevre yolunda limana bağlantı sağlanıp sağlanamayacağını sordu.

 

İşin içinden çıkamadık

 

Karayolları Bölge Müdürü Hüsamettin Özendi konuya ilişkin olarak, “Limanla bizim çevre yolu arasına 18 uygulaması yapıp bir koridor oluşturabilirseniz onu da gündeme alabiliriz. Bu işlerdeki en önemli nokta kamulaştırma. yolun maliyetinden daha çok kamulaştırma yoruyor ve zorluyor. O bölgede bir 18 uygulaması yaparak bize 40-50 metrelik bir koridor oluşturabilirseniz imar planına işleyerek biz o koridoru da devam ettirebiliriz limana kadar. Şu anda Çaycuma istikametinden gelen araçlar Karabük istikametine gitmek için yeni çevre yolunu kullanacak ama limana gidecek olan araçlar mecbur şehir içinden geçecek. Çevre yolunu güneyden değil de kuzeyden bir yarım daire şeklinde yapamaz mıyız? diye epey düşündük. İşin içinden çıkamadık. Liman bölgesine entegre bir yol yapamıyoruz. Irmağın her iki yanı da sit alanı olduğu için aşamıyoruz. Bu konuyu çok düşündük. Genişletecek bir yer yok ve dokunamıyoruz. Sıkıntılı bir konu. İlerleyen zamanlarda ikinci bir çevre yolu yapılıp tam daire oluşturulabilir.” dedi.

 

Üniversite kavşağı mahkemelik

 

Karayolları Bölge Müdürü Özendi üniversite kavşağında yaşanan kamulaştırma sorununa da değinerek, “Mahkeme nihayet geçtiğimiz hafta 2 parselle ilgili kamulaştırmaya karar verdi. Henüz daha ödeneği de gelmedi, parasını vatandaşa ödeyemedik ama mahkemenin karar vermesi bizi rahatlattı. Toplantıya gelmeden evvel de oradaydım. Müteahhittin kepçesi geldi hemen çalışmaya başladık, yalnız tam Üniversite’nin karşısındaki parselle ilgili ayın 20’sinde bilirkişi marifetiyle keşif yapılacak. Tek temennimiz oraya da nihai karar verilirse oraya da gireceğiz, çalışmalarımıza başlayacağız. Bu konuyu takip ediyoruz Sayın Rektörümüz de gerekli görüşmeleri yapıyor ama yasal süreler dolayısıyla mecburen beklemedeyiz. Kanunlara uymak zorundayız. Yasal süreç tamamlanır tamamlanmaz çalışmalara başlanacak, müteahhit firmamız hazır bekliyor. Havalar da müsaade ederse inşallah bir an evvel çalışmalarımızı tamamlayacağız. Yoksa çalışmalar sarkabilir. Eğer mahkeme kararını vermez, tekrar 2 ay sonraya atarsa o zaman mecburen seneye sarkacak, yapacak bir şeyimiz yok.” dedi.

Etiketler: bartın, çevre yolu, yeni çevre yolu, bartın yeni çevre yolu, arıt yolu, bartın, il koordinasyon toplantısı, liman, trafik, bartın haberleri, bartın haber
Okuyucu Yorumları

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan sitemiz sorumlu tutulamaz.

Facebook'da Bizi Takip Edin

0.07405
0.074442020-06-03 16:46:29