Google+ Sayfamız Youtube Sayfamız Facebook Sayfamız
Bugun...
YENİDEN MÜFETTİŞ GÖNDERİLDİ...

Geçtiğimiz yıllarda ulusal basına da doğum olayları ile ilgili konu olan Bartın Kadın Doğum Hastanesi’nde bebekleri doğarken felç olan ve hayatını kaybeden mağdur ailelerin şikâyeti üzerine yeniden müfettiş görevlendirildiği öğrenildi.

Okunma: 1770

07.11.2018 13:35

Facebook'ta Paylaş

Geçtiğimiz yıllarda ulusal basına da doğum olayları ile ilgili konu olan Bartın Kadın Doğum Hastanesi’nde bebekleri doğarken felç olan ve hayatını kaybeden mağdur ailelerin şikâyeti üzerine yeniden müfettiş görevlendirildiği öğrenildi.

 

Bartın Valiliği’ne intikal eden şikâyetler ve mağdur ailelerin talepleri üzerine Sağlık Bakanlığı’nca başlatılan soruşturma kapsamında; bakanlık müfettişi tarafından bir önceki soruşturmalarla ilgili mağdur itirazlarını, önceki soruşturmalarda yer almayan yeni şikayetleri ve savcılık soruşturması üzerine incelenmesi istenen olayları mercek altına alınması bekleniyor.

 

Çocuğu doğum esnasında kol felci geçiren ve mağdur aileler adına başvuruda bulunan Muhammet Karakök yaptığı açıklamada, doğum olaylarının son yıllarda art arda yürütülen müfettiş soruşturmaları ve savcılık başvurularına rağmen hatta tespit edilen bazı ihmal ve hatalardan dolayı ilgili sağlık personellerine verilen disiplin cezalarına rağmen artarak devam ettiğini kaydetti.

 

Karakök açıklamasında, “Bartın Kadın Doğum Hastanesi’nde büyük çoğunluğu aynı doktorlar ve personellerin sorumluluğunda yaşanan çeşitli ihmal ve hatalar yüzünden doğarken felç edilen, hayatını kaybeden bir çok bebek ve anne için mağdur aileler olarak yaptığımız başvuru üzerine Sağlık Bakanlığımız tarafından çeşitli dönemlerde 2 defa müfettiş görevlendirilmişti.

 

Müfettiş soruşturmaları; 2016 yılında 6 olay çerçevesinde 5 mağdur ailenin dinlenmesi ve dosyalarının incelenmesi şeklinde, 2017 yılında ise 15 olay çerçevesinde 14 mağdur ailenin dosyalarının ve şikâyetlerinin değerlendirilmesi şeklinde gerçekleştirilmişti.

 

Geçtiğimiz yıl Ağustos ayında yürütülen 2’nci müfettiş soruşturmasının 2017 Aralık ayında sonuçlandığı ve cezaların onay beklediği tarafımıza bildirilmişti. Sonrasında ailelerle bakanlığımıza üst üste dilekçeler yazarak o tarihte 15 olan mağdur sayısının 30’un üzerine çıktığını mağdurların isim ve iletişim belgilerine kadar vererek beyan edip cezaların ivedilikle onaylanıp uygulanması talebimizi bildirmiştik.

 

Bir süre sonra olayların büyük çoğunluğundan sorumlu tutulan sağlık personellerine yönelik çeşitli cezaların müsteşarlık tarafından onaylandığı ve işleme alınmak üzere Bartın Sağlık İl Müdürlüğüne gönderildiği belirtildi. Bu sözlü olarak alınan bilgiler bir süre sonra bakanlığımızca şahsıma gönderilen resmi bir yazıyla da tarafımıza ulaştırıldı.

 

Sorumlu personellere çeşitli idari cezaların verilmesiyle neticelenen 2017 yılında yürütülen bu müfettiş soruşturması yapılırken yaklaşık 15 olan mağdur edildiğini iddia eden aile sayısı bugün ikiye katlanmıştır. Üstelik konunun muhatapları yine aynı sağlık personelleridir. Bu sebeple öncekilerden çok daha teferruatlı ve titiz bir soruşturmanın yeniden gerçekleşmesi elzemdir” dedi.

 

Konuya ilişkin mağduriyet yaşadığını öne süren ailelerin Sağlık Bakanlığı Başmüfettişine gerekli belgeleri teslim ettikleri ve 20’den fazla ailenin ifadelerine de başvurulacağı edinilen bilgiler arasında.

Etiketler:
Okuyucu Yorumları

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan sitemiz sorumlu tutulamaz.

Facebook'da Bizi Takip Edin

0.01005
0.011272024-07-24 02:11:47