Google+ Sayfamız Youtube Sayfamız Facebook Sayfamız
Bugun...
YÜZDE YÜZE DAVET...

...

Okunma: 3153

08.02.2017 17:42

Facebook'ta Paylaş

Bartın Halk Sağlığı Müdürlüğü tarafından 9 Şubat Dünya Sigarayı Bırakma Günü dolayısıyla yayımlanan açıklamada ülkemizde toplam 14,8 milyon kişinin tütün ürünü kullandığı ve ölümlerin %23’ünün tütüne bağlı hastalıklara bağlı olduğu ifade edilerek, “9 Şubat Dünya Sigarayı Bırakma Günü vesile ile tüm halkımızı sigaradan arındırılmış %100 Dumansız Hava Sahasına davet ediyoruz.” Denildi.

 

Ölümlerin %23’ü tütüne bağlı

 

     9 Şubat Dünya Sigarayı Bırakma Günü dolayısıyla Bartın Halk Sağlığı Müdürlüğü tarafından yayımlanan basın açıklamasında tütün kullanımının zararlarına dikkat çekildi. Ülkemizdeki tüm ölümlerin %23’ünün tütüne bağlı hastalıklar sebebiyle olduğunun altı çizilen açıklamada önlem alınmazsa, sigaraya bağlı ölümlerin 2030’da yılda 100.000’den 240.000’e yükseleceğinin tahmin edildiği belirtildi.

 

Açıklamada, tütün kullanımının, dünyada ve ülkemizde halk sağlığını tehdit eden ve mutlaka mücadele edilerek önlenmesi gereken bir halk sağlığı sorunu olduğu da belirtilirken Dünya Sağlık Örgütü tarafından tütün mücadelesi kapsamında 1987 yılından bu yana 9 Şubat Dünya Sigarayı Bırakma Günü olarak anıldığı kaydedildi.

 

Ülkemizde 14,8 milyon kişi

 

         Dünya genelinde tütün kullanımına bağlı hastalıklar nedeniyle her yıl  yaklaşık 6 milyon kişinin hayatını kaybettiğinin de belirtildiği açıklamada, “Dünyada tütün kullanımı bu şekilde devam ettiği takdirde  2030 yılına gelindiğinde tütün kullanımı nedeniyle ölenlerin sayısının 8 milyonu aşması beklenmektedir. Ülkemizde de toplam 14,8 milyon kişi (nüfusun %27,1’i) tütün ürünü kullanmakta ve ülkemizdeki tüm ölümlerin %23’ünün tütüne bağlı hastalıklar sebebiyle olmaktadır. Eğer önlem alınmazsa, sigaraya bağlı ölümlerin 2030’da yılda 100.000’den 240.000’e yükselmesi tahmin edilmektedir.” Denildi.

 

4000’den fazla kimyasal madde

 

        Sigara dumanı içinde siyanür (çok güçlü bir zehir), amonyak, karbon monoksit(egzoz gazı), naftalin(güve öldürücü), kadmiyum(pil, akü yapımında kullanılan zehirli bir madde) ve aseton(oje çıkarıcı) gibi 4000’den fazla kimyasal madde bulunduğuna da dikkat çekilerek, “Bu dumana maruz kalmanın güvenli bir eşik düzeyi yoktur. Çocukların, hamile bayanların ve diğer içmeyenlerin de soluduğu sigara dumanındaki bu maddelerin en az 81’nin kanser yapıcı ve zehirli olduğu bilinmektedir. Tütün kullanımı başta kalp ve damar hastalıkları, kronik obstrüktif akciğer hastalığı (KOAH), akciğer kanseri, vücuttaki diğer kanserler (gırtlak kanseri, mesane kanseri, yemek borusu kanseri, rahim kanseri v.b.) olmak üzere gebelik ile ilgili sorunlara ve diğer birçok ciddi sağlık problemlerine neden olmaktadır. Ülkemizde 19 Mayıs 2008 tarihinde tüm kamu kurumlarında 19 Temmuz 2009 tarihinde ise özel işletmeleri de kapsayan 4207 sayılı “Tütün ve Tütün Mamullerinin Zararlarının Önlenmesine dair yasa “ önemli bir aşamadır.  Böylece dumansız hava sahaları oluşmuştur. Buda sigarayı bırakmak için önemli bir motivasyondur. Tütün ile mücadelenin bütün adımlarına vatandaşlarımızın sahip çıkması kamusal hizmetlerin gücünü artırmaktadır.” İfadelerine yer verildi.

 

Sigarayı bırakmak hayat kurtarıyor

 

     Sigara kullanıcılarının sigarayı bırakmaları durumunda sadece 20 dakika sonra kalp atışları ve kan basıncının düzene girdiği, 12 saat sonra  kandaki karbon monoksit düzeyinin normale gerilediği, 2 hafta-3 ay arasında yürümek gibi aktivitelerin daha kolaylaştığı, akciğer kapasitesinde artış başladığı, ilk 1 yıl içerisinde sigara içildiğinde görülen öksürük, balgam, yorgunluk gibi şikâyetlerde gerileme olacağı, 1 yıl sonra kalp krizi geçirme riskinde yarı yarıya azalma görüleceği, 5-15 yıl sonra inme riskinin sigara içmeyen bireylerle eşitleneceği, 10 yıl sonra akciğer kanseri gelişme riskinin azalacağı, tüm kanserlerin gelişme riskinde ve ülser riskinde azalmalar yaşanacağı kaydedildi.

 

%100 Dumansız Hava Sahasına davet

 

         Sigara içen bireylerin 9 Şubat tütünsüz dumansız ve sağlıklı bir yaşam için yeni bir başlangıç olarak kabul etmelerinin, başta ülkemiz ve ilimizdeki kişileri ve gelecek nesilleri tütün ürünlerinin zararlarından korumak ve herkesin en temel haklarından biri olan temiz hava soluyabilmesini sağlamak için çok anlamlı olduğu da ifade edildi.

 

         Açıklamanın son bölümünde sigarayı bırakmak isteyen vatandaşların Müdürlüğe bağlı Merkez Toplum Sağlığı Merkezi bünyesinde yer alan Sigara Bırakma Polikliniğine başvurarak ya da Sağlık Bakanlığı Alo 171 Sigarayı Bırakma Hattını arayarak sigaranın zararları ve bırakma yolları hakkında danışmanlık hizmeti alabilecekleri belirtilip, “9 Şubat Dünya Sigarayı Bırakma Günü vesile ile tüm halkımızı sigaradan arındırılmış %100 Dumansız Hava Sahasına davet ediyoruz.” Denildi.

 

Bartınspor ve Polisgücü Kulüplerinden Destek

 

        9 Şubat Dünya Sigarayı Bırakma Günü çerçevesinde Bartın Atatürk Stadında Bartınspor ile Keçiören Bağlumspor arasında oynanan maç öncesi futbolcular Halk Sağlığı Müdürlüğü tarafından hazırlanan “ Kendiniz ve Sevdikleriniz İçin, Sigarasız Bir Hayat Seçin” pankartı ile sahaya çıktılar.

 

        Voleybol Bayanlar 1. Liginde mücadele eden Bartın Polisgücü Spor Kulübü de Sakarya Hendek Spor Kulübü ile Amasra’da oynanan karşılaşma öncesi parkeye “Sevdikleriniz İçin Sigarasız Bir Hayat Seçin” yazılı afişle çıktılar.

 

       Okul müsabakalarında da gençlerin sigaradan uzaklaştırılması ve sağlıklı yaşam bilinci oluşturulması amacıyla 9 Şubat Dünya Sigarayı Bırakma Gününe dikkat çeken afişler açıldı.

Etiketler:
Okuyucu Yorumları

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan sitemiz sorumlu tutulamaz.

Facebook'da Bizi Takip Edin

1.51257
1.51292020-02-20 21:58:17