Google+ Sayfamız Youtube Sayfamız Facebook Sayfamız
Bugun...
Z KÜTÜPHANEYE ŞEHİDİMİZİN ADI VERİLDİ

...

Okunma: 2959

09.02.2018 15:17

zkütüphane, bartın, ulus, mustafa kemal açıkgöz, şehit, ulus haberleri, bartın haberleri, kütüphane açılış, açılış, bartın tv
Facebook'ta Paylaş

EMNİYET TEŞKİLATI ŞEHİT AÇIKGÖZ’ÜN ADINI Z KÜTÜPHANEDE YAŞATACAK

 

Bartın Emniyet Müdürlüğü Toplum Destekli Polislik Şube Müdürlüğü tarafından Ulus Hasandede İlkokulu’na zenginleştirilmiş (Z Kütüphane) kütüphane kuruldu. Kütüphaneye 18 yıl önce Van’da şehit olan Özel Harekât Polisi Mustafa Kemal Açıkgöz’ün adı verilirken kütüphanenin açılış kurdelesi Vali Nusret Dirim, Emniyet Müdürü Ogün Vural ve şehidimizin ailesi tarafından kesildi.

 

Çocuk ve Gençler Sosyal Koruma ve Destek Programı (ÇOGEP) kapsamında, Bartın İl Emniyet Müdürlüğü Toplum Destekli Polislik Şube Müdürlüğü tarafından Ulus Hasandede İlkokulu’nda zenginleştirilmiş (Z Kütüphane) kütüphane kuruldu.

 

Kütüphaneye 18 yıl önce Van Emniyet Müdürlüğü Özel Harekât Şube Müdürlüğü’nde görevli iken teröristlerle girilen silahlı çatışmada şehit olan Uluslu Şehidimiz Mustafa Kemal Açıkgöz’ün ismi verildi.

 

Kütüphanenin açılışı için düzenlenen törene şehit babası Orhan Açıkgöz ve annesi Fatma Açıkgöz ile Bartın Valisi Nusret Dirim, Ulus Kaymakamı Recep Hasar, Garnizon Komutanı Deniz Piyade Albay Vedat Selvitop, Bartın Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Orhan Uzun,  Jandarma Komutanı Kıdemli Albay Yavuz Selim Kapancı, İl Emniyet Müdürü Ogün Vural, Bartın Belediye Başkan Yardımcısı Hüseyin Fahri Fırıncıoğlu, Amasra Kaymakamı Gökhan Gürbüzerol, İl Milli Eğitim Müdürü Yaşar Demir, TSO Başkanı Halil Balık, AK Parti İl Başkanı Turhan Kalaycı, MHP İl Başkanı Ercüment Özçelik, CHP Merkez İlçe Başkanı Hacı Gölbucaklı, TSO Kadın Girişimciler Kurulu Üyeleri ile çok sayıda protokol üyesi katıldı.

 

Çelik: “Kütüphanemiz yetişkinlere de açık”

 

Kütüphane açılış töreninde konuşan Hasandede Okul Müdürü Remzi Çelik, “Bizler ‘Bir Kütüphane Açmak Bin Hapishane Kapatmaktır’ diyen bir ecdadın torunlarıyız. Kutsal kitabımız Kuran-ı Kerim ilk emrinde bizlere ‘oku’ diye buyurmaktadır. Z kütüphane zenginleştirilmiş kütüphane demektir. Kütüphanemiz sadece öğrencilere değil yetişkinlere de açıktır. Böyle güzel ve hayırlı bir projeyi öğrencilerin sosyal gelişimine katkıda bulunmak, toplumsal yaşama ilişkin bilgi ve becerilerini artırmak, öğrenme ve araştırma becerilerini geliştirmek, öğrencileri suç ortamlarından uzak tutmak, verimli zaman geçirmelerini sağlamak, toplumsal farkındalık ve duyarlılıklarını geliştirmek, milli kimlik ve aidiyet duygularını geliştirmek, amacıyla üreten gerçekleştiren Emniyet Genel Müdürlüğüz ve Milli Eğitim Bakanlığımıza ve emeği geçen, katkı sağlayan tüm çalışanlara şükran duygularımızı iletiyor Allah razı olsun diyorum. Bu tören vesilesiyle ‘Eğitimdir ki bir milleti şanlı, şerefli, yüksek bir toplum halinde yaşatır veya kölelik ve yoksulluğa terk eder.’ diyen Başöğretmenimiz Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ü, ‘İlim ilim bilmektir, ilim kendini bilmektir, sen kendini bilmezsen ya nice okumaktır.’ diyen Yunus Emre’yi, ‘Bana bir harf öğretenin kırk yıl kölesi olurum.’ diyen Hz. Ali’yi, ‘İki türlü insana insan derler: Biri öğrenen, biri öğreten.’ diyen İbn-i Sina’yı, kütüphanemize ismi verilen şehit polis memuru kardeşimiz Mustafa Kemal Açıkgöz ve tüm şehitlerimizi rahmetle anıyor, şu anda kahpe, kalleş ve bölücü teröristlere karşı kahramanca mücadele eden kahraman güvenlik güçlerimize muvaffakiyetler diliyor saygılarımı arz ediyorum.” dedi.

 

Vural: “Geleceğe emin adımlarla yürümeleri amaçlandı”

 

İl Emniyet Müdürü Ogün Vural da Zenginleştirilmiş Kütüphane Projesinin 81 ilde gerçekleştirildiğinin ve her birine şehitlerimizin adının verildiğini ifade ederek, “Emniyet Genel Müdürlüğümüzün 81 ilde Toplum Destekli Polislik Şube Müdürlüklerimiz vasıtasıyla ÇOGEP yani Çocuk ve Gençlik Sosyal Koruma ve Destek Programı çerçevesinde ‘Zenginleştirilmiş Kütüphane Projesi’ hayata geçirilmiştir. Bu projede; geleceğimizin teminatı olan çocuk ve gençlerimizin sosyal, kültürel gelişimlerine katkıda bulunmak, eğitim desteği verilerek topluma faydalı bireyler olmalarının sağlanması hedeflenmiştir. Bununla birlikte, gençlerimizin öğrenme ve araştırma becerilerini geliştirmek, verimli zaman geçirmelerini sağlayarak suç ortamından uzak tutmak, tarih bilinci ile de geçmişimizden güç alarak geleceğe emin adımlarla yürümeleri amaçlanmıştır. Ayrıca, 81 ilde kurulan tüm kütüphanelerimize aziz şehitlerimizin adları verilmiştir. Bu gün açılışını yapacağımız kütüphanemize de Ulus ilçemizin nüfusuna kayıtlı olan ve 1999 yılında Manisa ilinden Van Emniyet Müdürlüğü Özel Harekât Şube Müdürlüğüne tayinle atanan ancak 14 Şubat 2000 tarihinde bir operasyonda teröristlerle girilen silahlı çatışma sonucu şehit olan Şehidimiz Mustafa Kemal Açıkgöz’ün ismi verilmiştir. Vatanımızın dört bir köşesinde sınır boylarında ve sınır ötesinde üstün bir cesaret ve fedakarlıkla görev yapan ordumuza ve güvenlik kuvvetlerimize görevlerinde başarılar diliyor, vatanımızın ve milletimizin bekası için uğrunda canını seve seve feda eden tüm aziz şehitlerimizi rahmet ve minnetle; kahraman gazilerimizi ise saygı ve şükranla anıyoruz. Bu vesile ile desteklerini esirgemeyen her zaman yanımızda olan Sayın Valimize, Sayın Kaymakamımıza ve emeği geçen tüm kamu kurum ve kuruluşlarının yöneticilerine ve tüm misafirlerimize şükranlarımı arz ediyorum. Kütüphanemiz hayırlı uğurlu olsun.” dedi.

 

Dirim: “Geride kalan yakınları hepimize emanet”

 

Bartın Valisi Nusret Dirim de projenin Ulus’a kazandırılmasında emeği olan herkese teşekkür ederek, “Milli Eğitim Bakanlığı, İçişleri Bakanlığı ve Emniyet Genel Müdürlüğü’nün işbirliğinde tüm Türkiye’de zenginleştirilmiş kütüphaneler kuruluyor. Bu proje kapsamında da Ulus ilçemize bu kütüphanemiz kazandırıldı. Tabii bu kütüphanemizin Uluslu Şehidimiz Mustafa Kemal Açıkgöz’ün adıyla yaşayacak olması, onun hatırasının bu kütüphanede gençlerimizle buluşacak olması bu kütüphane ayrı bir değer katıyor. Bu projenin Ulus’a kazandırılmasında emeği olan herkese teşekkür ediyorum. Şehitlerimiz devletimize, milletimize emanet, onların geride kalan yakınları hepimize emanet. Bunların sorumluluğunda olarak nesillerimizi yetiştirmemiz gerekiyor. Maalesef zaman zaman askerlerimiz de şehit düşüyor. Safranbolu’dan bir kardeşimiz şehit düştü. Ben bütün şehitlerimizi rahmetle anıyorum. Allah hepsini gani gani rahmet eylesin, yakınlarına sabırlar diliyorum. Gazilerimize acil şifalar diliyorum. Gençler için ne yapsak az. Onları geleceğe hazırlarken kendi milli ve manevi değerlerimizi onlara aktarmak zorundayız. Bu şekilde yetişmelerini sağlamalıyız. Zor bir coğrafyada yaşadığımız için ülkelerimizin risklerini ve tehditlerini en güzel şekilde anlatmamız gerekiyor. 15 Temmuz 2016'da geçlerin, tankların, topların, silahların önünde göğüslerini siper etti. Anne ve babalarıyla büyük bir demokrasi mücadelesine katıldılar. Milletimiz yeri geldiğinde her türlü fedakârlıktan çekinmeyeceğini gösteriyor. Ben bu duygular içerisinde emeği geç herkese tekrar teşekkür ediyorum.” şeklinde konuştu.

 

Tören konuşmalarının ardından Vali Nusret Dirim, Emniyet Müdürü Ogün Vural ile şehit Mustafa Kemal Açıkgöz’ün babası Orhan Açıkgöz ve annesi Fatma Açıkgöz tarafından Z Kütüphanenin açılışı gerçekleştirdi.

 

Şehit Mustafa Kemal AÇIKGÖZ 12.04.1973 tarihinde Bartın İli Ulus İlçesinde doğdu. 


İlk ve Orta öğrenimini Ulus ilçesinde tamamladı. 

 

27.12.1993 tarihinde Nazilli Polis Okulundan mezun olarak Şırnak Emniyet Müdürlüğü kadrosuna atandı.

 

18.01.1994 - 15.04.1994 tarihleri arasında Balıkesir Polis Okulunda Özel Harekat Kursunu başarı ile bitirdi.

 

Şark hizmetini Şırnak İlinde tamamladıktan sonra 1996 yılında Manisa Emniyet Müdürlüğü kadrosuna atandı. 

 

12.08.1999 tarihinde Van Emniyet Müdürlüğü Özel Harekat Şube Müdürlüğüne atandı.

 

14.02.2000 tarihinde saat 06.00 sıralarında bir operasyon esnasında teröristlerle girilen silah çatışma sonucunda şehit oldu.

 

Şehit Mustafa Kemal AÇIKGÖZ doğum yeri olan Bartın İli Ulus İlçesi Asri Mezarlığına defnedilmiştir.
 

Ruhu Şad Olsun.

 

Bartın TV

Etiketler: zkütüphane, bartın, ulus, mustafa kemal açıkgöz, şehit, ulus haberleri, bartın haberleri, kütüphane açılış, açılış, bartın tv
Okuyucu Yorumları

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan sitemiz sorumlu tutulamaz.

Facebook'da Bizi Takip Edin

0.09104
0.091462020-05-31 19:40:13