Google+ Sayfamız Youtube Sayfamız Facebook Sayfamız
Bugun...
EUROSAN A.Ş. AÇILIŞI YAPILARAK ÜRETİME BAŞLADI

...

Okunma: 83

27.06.2021 18:23

Facebook'ta Paylaş

Kalaycıoğulları İnşaat ile Elit İnşaat ortaklığı ile kurulan alüminyum ve plastik doğrama üretecek olan Eurosan A.Ş. Fabrikasının açılışı yoğun katılımla gerçekleştirildi.

Açılışa Bartın Valisi Sinan Güner, AK Parti Bartın Milletvekili ve Adalet Komisyonu Başkanı Av. Yılmaz Tunç, Bartın Belediye Başkanı Cemal Akın, MHP İl Başkanı Ercüment Özçelik, ilçe ve belde belediye başkanları, kamu kurum ve kuruluşlarının amirleri, siyasi parti temsilcileri ve çok sayıda davetli katıldı.

15 kişinin istihdam edildiği fabrikada haftada 1 tır yurt dışı sevkiyatı planlanırken, yurt içine de satışlar yapılacak. Açılış programında ilk olarak katılımcılara fabrika ile ilgili detaylı bilgi verildi. Program açılış konuşmalarıyla devam etti.

Açılış konuşmaları kapsamında ilk olarak Kalaycıoğulları İnşaat'ın Yönetim Kurulu Üyesi ve AK Parti Bartın İl Başkanı Turhan Kalaycı, değerlendirmede bulundu. Kalaycı; "Bizler yaklaşık 8 yıldır Bartın'da faaliyet gösteriyoruz. Kalaycıoğulları inşaat olarak Bartın'ımıza hizmet veriyoruz. Tabi Euro-San AŞ'nin kurulması çok farklı oldu. Seyhan Yalçın yaklaşık 25 yıldır Almanya'da bu sektörde hizmet vermekte. Bizler kendisi ile görüşerek ve kendisinin bize teklif etmesi doğrultusunda böyle bir sektöre girmiş olduk ve Kalaycıoğulları İnşaat ve Elit İnşaat olarak bugün bu açılışımı gerçekleştiriyoruz." dedi.

Çok sayıda sektörde hizmet verdiklerini ifade eden Kalaycı, "Tabi, bizim ilk açılışımız. Bizler, petrol ofisi, çiftlik, TOKİ Kent Ormanı, öğrenci konaklaması, oto galeri olmak üzere bir sürü sektörde hizmet verirken ilk açılışı buraya yaptık. Ben uzaktan, yakından gelen tüm misafirlerimize, kardeşlerimize, dostlarımıza hoş geldiniz diyorum. Rabbim, bizlere, sizlere nice güzel hizmetleri yapmayı nasip etsin. Güzel bir ülkede yaşıyoruz. Güzel bir coğrafyada yaşıyoruz. Coğrafyamızın ve ülkemizin insanı her şeyin en güzeline layık. İnşallah bizler hep beraber bu hizmetleri sunarız. Bugün bu açılışı yapıyoruz. İnşallah 5 yıl içerisinde 5 tanesini daha yaparız. Hedef olarak EuroSan A.Ş.'nin hedefi 5 yıl içinde 5 tane tesis kurmak olsun inşallah." diye konuştu.

Sonrasında bir konuşma yapan Bartın Valisi Sinan Güner şunları söyledi: "Pandemi sürecinde çok uzun ve meşakkatli bir süreci geride bıraktık. Bunun daha da iyiye gidebilmesi, daha da rahatlayabilmemiz için bir aşı harekâtı başladı. Bununla birlikte artık hastalığı geçirenler, aşı olarak bağışıklık kazananlarla birlikte inşallah pandemi sürecini Allah'ın izniyle atlatacağız. Çünkü gerçekten, insan kaynağını üretimin özünde çalışabilmesi gerçekten çok önemli. Biz bu süreçte valilik olarak, devlet olarak üretimi ayakta tutmaya gayret ettik. Üretimi devam ettirmeyi, üretimi durdurmamayı amaçladık. Organize Sanayi Bölgesinde, bütün işyerlerinde her birine hususi birer temsilci atayarak oradaki tedbirleri, riskleri, koronavirüsten kaynaklanan üretim düşüklüğünü, kaybını önlemek için gayret ettik. Bu çok önemli bir faaliyet oldu. Tarım alanına baktığımızda da, üretimin düşmemesi, azalmaması için çabaladık. Tarım mevsime, zamana bağlı olan bir iş. Bunların düşmemesi için bir üretim izleme kurulu kurduk ve bunu o günün şartlarında biz teklif ettik ve yaygınlaştırdık.

"Üreticinin yanındayız"

Gerek sanayi de, gerek tarımda Koronavirüs tedbirlerine uymak şartıyla insan kaynağının esnek çalışması ve kısıtlamalara tabi olmaması hususunda, üretimin düşmemesi hususunda gayret gösterdik. Bunun için siyasilerimiz, kurum müdürlerimiz bu işe dahil oldu, destek oldular. Üretimi iyileştirme, pandemiye rağmen üretimi durdurmamak gerekiyordu. Çünkü bu ertelendiği zaman etkileri yıllarca sürecekti. Çok şükür bu güne ulaştık. Bugün çok önemli bir merhaleye geldik. Burada da pandemiye rağmen bir üretimin başlayacağını, devam edeceğini, gelişeceğini görmenin mutluluğunu yaşıyoruz. Bartın'da üretim ortamının iyileştirilmesi konusunda büyük bir gayret içerisindeyiz. Bu çalışmaların sonuçlarını da aldık. Kendisine üretimi dest edineni, istihdamı dert edineni, ihracatı dert edineni dinlemeye devam edeceğiz.

"Sesiniz olmaya devam edeceğiz"

Bunların sözünü sesini, idareye, üst makamlara iletmeye devam edeceğiz. Yatırımların yenilikçi olmasını istiyoruz. Bunu çok önemsiyoruz. Ne kadar çok istihdam, o kadar gelirin artması ve ülkemizin gelişmesi anlamına geliyor. İhracat da çok önemli. Ülkemizin kaynağa ihtiyacı var. Yurt dışındaki kaynağın ülkemize aktarılması konusunda ihracata yönelik sektörler önem arz ediyor. Bu yatırıma baktığımızda da bunu görüyoruz. Burada artık eski Türkiye yok. Kalkınan ve gelişen bir Türkiye var. Örneğin Filyos. Bize çok yakın. Buranın bütün nimetlerinden Bartın'IN yararlanması konusunda çalışmalarımızı yapıyoruz. Filyos'u kaçırmamamız gerektiğini, Bartın'ın bir değeri olarak gördüğümüzü de ifade etmek istiyorum. Buradaki yatırımda emeği geçenlere de çok teşekkür ediyorum, şükranlarımızı sunuyorum. Hayırlı, bereketli kazançlar diyorum. 

"Ülkemiz hızlı şekilde büyüyor"

Daha sonra AK Parti Bartın Milletvekili ve Adalet Komisyonu Başkanı Av. Yılmaz Tunç ise yaptığı konuşmasında yatırım ve istihdamın önemine dikkat çekti. Milletvekili Tunç şöyle konuştu: "Üretim zordur. Türkiye'de üretim zordur. Sadece 36 milyar dolarlık bir ihracatımız vardı. Bugün 200 milyar dolara ulaşan bir ihracatımız var. Ekonomik büyümede de, pandemiye, salgına rağmen dünyanın en hızlı büyüyen 2'nsi ülkesi olan bir Türkiye var. Üreten bir Türkiye,  genç iş gücü ile istihdam sağlayan bir Türkiye var. Salgına rağmen üretimini durdurmayıp, ihracatını sürekli artıran bir Türkiye var. Bu sürekliliğin sağlanabilmesi içinde istikrar ortamının, huzur ortamının, birlik ve beraberlik ortamının devam etmesi men başta gelen şart. Bu huzur ortamını, birlik ve beraberliği sabote etmek isteyen güçler zaman zaman devreye giriyor. Milletimiz de bunlara hi,çbir zaman fırsat vermedi, bundan sonra da fırsat vermeyerek Türkiye dünyanın güçlü ülkeleri arasında yer alacak. Ülkemiz bu potansiyele sahip. Bundan hiç kimsenin de şüphesi olmasın.

"Yatırım yapmak isteyene kapımız açık"

Bartın'ımızda da ihracat ve üretim potansiyeline paralel olarak gelişmesini sürdüren illerimizden bir tanesi. Kamu yatırımları olarak 10 milyarlık bir yatırımı Bartın'ımıza gerçekleştirdik. Başta sayın valimiz olmak üzere emeği geçen hükümet programlarımızın ilimizde uygulanmasını sağlayan yerel yöneticilerimize, meclis üyelerimize huzurlarınıza çok çok teşekkür ediyoruz. Kamu yatırımlarının yanı sıra özel sektörün yatırımları da tabiî ki çok önemli. Bu konuda özel sektörü de desteklemeye devam ediyoruz. KOSGEB aracılığı ile Sanayi Bakanlığımızın teşvikleriyle birçok alanda teşvikler var ve devam ediyor. Bartın'ımızda organize sanayi bölgemizde şu anda genişleme çalışmaları son aşamaya gelmiş durumda. Kamulaştırma çalışmaları biraz uzun sürdü, zaman aldı. Şimdi de alt yapı çalışmaları gerçekleştirilecek ve inşallah 20 fabrikanın şu andaki organize sanayi bölgemizi 2'ye katlayacak bir potansiyeli yakın zamanda inşallah Bartın'a kazandırmış olacağız. Bunun yanında Bartın'ımızda organize sanayi dışında yatırım yapmak isteyen yabancı yatırımcılar var. Onlara da buyurun gelin, kapımız açık diyoruz.  Yeter ki burada istihdam sağlayalım, üretim yapalım.

"Boş kazançlar diliyorum"

Türkiye'nin ürünlerini bütün dünyaya buradan gönderelim istiyoruz. Bunun için her türlü gayreti de göstermeye devam ediyoruz. Bugün açılışını yaptığımız EuroSan AŞ'nin sahipleri olan Kalaycıoğulları ve ortaklarına çok teşekkür ediyoruz. Çok sayıda sektöre yatırım yapıyorlar. Bartın'a değer katıyorlar. Ben buradan kendilerine çok çok teşekkür ediyorum. Bütün çalışanlarıyla başarılar diliyorum. Bugünde Bartın'a katkı sağlayacak, yurt dışına ihracat yapacak, yabancı oraklarıyla Türkiye'de üretim yapacak bir fabrikanın açılışını burada gerçekleştiriyoruz. Çok önemli bir yatırım. Devletten hiçbir kuruş almadan kendi öz sermayeleri ile yaptıkları bir yatırım. Bu nedenle tebrik etmek lazım. Bereketli kazançlar diliyoruz. Bartın'ımızda da taş üstüne taş koyan, istihdam sağlayan herkesin de başımızın üstünde yeri olduğunu, onlar için her zaman seferber olacağımızı buradan belirtmek istiyorum. Bartın'ımızı ve ülkemizi hep birlikte ileriye taşımanın mutluluğunu, bahtiyarlığını yaşatmaya devam edelim diyorum. Boş kazançlar diliyorum. Çalışanları ile birlikte hayırlı uğurlu olsun.

"Başarılar diliyorum"

Son olarak konuşma yapan Bartın Belediye Başkanı Cemal Akın yatırımın hayırlı, uğurlu olmasını dileyerek başladığı konuşmada "Gerçekten güzel bir üretim tesisinin açılışını yapıyoruz. Turhan Bey ve ekibinin bugün burada yapacağı şey en zor işlerden bir tanesi. Çünkü üretim yapmak kadar zor bir iş yoktur. İyi üretmeniz lazım. Ürettiğinizi de pazarlarsınız. Pazarlayınca da tahsilatını iyi yapmanız lazım. Tahsilatı yaptığınızda da iyi şekilde kullanmanız lazım. Bunun hepsi beraber olunca elbette başarı sağlanıyor. Bunlar ekiple oluyor. Allah buraya, Bartın'ımıza hayırlar versin. Elbette bir tane arkadaşımızın bile burada istihdam edilmesi Bartın'ımız için büyük önem arz ediyor. Üretilenlerin büyük kısmı da ihracat şeklinde gerçekleşecek. Türkiye'mize de, Bartın'ımıza da ayrıca döviz girdisi olacak. Bunun için büyük önem arz ediyor. İhracat da kolay değil, zor işlerden bir tanesi. Ben başarılar diliyorum. Sağlık, sıhhatli şekilde kazasız belasız üretim tesisimizin hayırlara vesile olmasını, çok zaman Bartın'ımıza ve ülkemize hizmet etmesini diliyorum." değerlendirmesinde bulundu.

Duaların okunmasının ardından davetliler tarafından kurdeleler kesilerek fabrikanın açılışı gerçekleşti.

12 milyon dolar yatırımla Yıldızköyü Cezaevi yanına kurulan fabrikada haftada 1200 metretül alüminyum ve plastik doğrama üretileceği belirtildi.

Etiketler:
Okuyucu Yorumları

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan sitemiz sorumlu tutulamaz.

Facebook'da Bizi Takip Edin

0.00401
0.004562021-08-01 09:21:16