Google+ Sayfamız Youtube Sayfamız Facebook Sayfamız
Bugun...
FAİZSİZ KREDİ AYRINTILARI

Kimler başvurabilir? Nasıl başvuru yapılır? 50 bin TL faizsiz kredi hakkında bilmeniz gerekenler burada...

Okunma: 10218

15.02.2017 12:55

Facebook'ta Paylaş

 

Küçük ve Orta Ölçekli İşletmeleri Geliştirme ve Destekleme İdaresi Başkanlığı (KOSGEB) Bartın İl Müdürü Abdurrahman Usta,  50 bin TL sıfır faizli kredi başvurularının başladığını ve son başvuru tarihinin 20 Şubat olduğunu duyurdu.

 

Küçük ve Orta Ölçekli İşletmeleri Geliştirme ve Destekleme İdaresi Başkanlığı (KOSGEB) Bartın İl Müdürü Abdurrahman Usta,  50 bin TL sıfır faizli kredi başvurularıyla ilgili basın açıklamasında bulundu.

 

KOSGEB İl Müdürü Usta, 50 bin TL sıfır faizli kredi başvuruları için son tarihin 20 Şubat 2017 olduğunu belirttiği açıklamasında başvuru işlemlerinin müdürlük binasına gelinmeden internet üzerinden gerçekleşeceğinin altını çizdi.

 

Son başvuru tarihi 20 Şubat 2017

 

2016 yılının aralık ayında Bartın’da 957 işletmenin destekten faydalanmak için başvuru yaptığını ve bu işletmelerden 32’sninin işletme kredi faiz desteğine başvurmaya hak kazandığını ifade eden İl Müdürü Usta, “2016 yılının aralık ayında kredili faiz desteği kapsamında başvurularını aldığımız 957 işletmemiz vardı. Bartın’da bu 957 işletmeden 32 işletme kredi faiz desteğine başvurmaya hak kazanmıştı. Bununla ilgili geçtiğimiz dönemde Başbakanın talimatı ve Bakanımızın açıklamasıyla beraber 2017 yılında da sıfır faizli kredi faiz programı başvurularını almaya başlamış bulunmaktayız. Sıfır faizli kredi başvuru programımıza başvurular 10 Şubat 2017 ve 20 Şubat 2017 arasında alınacaktır.” Dedi.

 

Başvurular internet üzerinden

 

Başvuruların müdürlük binasına gelinmesine gerek kalmadan sifirfaiz2017.kosgeb.gov.tr adresinden yapılacağına da değinen Usta, “Bu adres üzerinden işletmeler KOSGEB veri tabanına kayıtlı olmasa bile ya da KOSGEB beyannamesi güncel olmasa bile başvurularını yapabilecekler. 2016 yılının Aralık ayında başvuru yapan işletmelerin tekrar başvuru yapmalarına gerek yok. 10 Şubat ve 20 Şubat arasında alınan yeni başvurular neticesinde değerlendirmeler yapılacak. Bu değerlendirmelerin içine 2016 yılının Aralık ayında başvuran işletmelerde alınacak. Yine illere göre bir kota konulacak fakat bu seferki kotamız çok yüksek olacak. Geçen Aralık ayında 32 işletme kredi faiz desteğine başvurmaya hak kazanmıştı ancak bu defa bu kota geçen ki 32 rakamının çok çok üstünde olacak. Bizim temennimiz şartları tutan tüm işletmelerin bu destekten faydalanması.” Diye konuştu.

 

Evraklar başvuru sonucuna göre istenilecek

 

 10 Şubat ve 20 Şubat arasında başvuru yapıp KOSGEB’e kaydı olmayan işletmelerin kredi faizi desteğinden faydalanmaya hak kazanması durumunda KOSGEB’e kayıt işlemlerini daha sonra bankaya başvurmadan önce yapılacağını da sözlerine ekleyen Usta, “2016 yılı Aralık ayındaki başvuruda tam tersi olmuş önce başvuruları alıp tüm evrak işlemleri ve KOSGEB’e kayıt işlemleri tamamlandıktan sonra işletmeler başvurularını yapmışlardı. Bu yoğunluğu azaltmak için sadece kredi faizi desteği kullanmaya hak kazanan işletmeler belli olacak ve belli olduktan sonra sadece o işletmelerin veri tabanına kayıt ve KOBİ beyannameleri evraklarını biz isteyeceğiz.” Dedi. 

 

Öncelik mikro işletmelere

 

2016 Aralık ayında 957 işletmenin 32’sinin kredi faizi desteğinden faydalanmaya hak kazandığını diğer başvurular ve yeni yapılacak başvurularında değerlendirilmesinin ardından bir sıralama yapılacağını söyleyen Usta, “Bu sıralamada da 2016 Aralık ayında olduğu gibi yine mikro işletmelere öncelik verilecek. Mikro işletmeden kastımız 10 çalışanın altında personel istihdam eden ve bir milyonun altında net satış ve ya mali bilançosu olan işletmeler. Muhtemelen mikro işletmelerde puanlama azdan çoğa doğru gidecek yani çalışan sayısı az olanlar öncelikli olacak. Arzu ve temennimiz başvuran ve şartları sağlayan tüm işletmelerin bu destekten faydalanması. Aralık ayında çok ciddi sayıda başvuru olmuştu. Aralık ayındaki başvuruları kaçıranlar, sistem yoğunluğundan dolayı başvuramayanların 20 Şubat tarihine kadar başvurularını yapmaları gerekiyor.” Dedi.

 

Faiz KOSGEB tarafından karşılanacak

 

Kamuoyunda uygulamanın KOSGEB kredisi gibi algılandığını ve krediyi KOSGEB’in verdiği şeklinde bir düşünce oluştuğunu ancak bunun doğru olmadığının altını çizerek konuşmasına devam eden Usta, “Kredi faiz desteği KOSGEB desteği olarak biliniyor ancak esasında bu krediyi veren bankalar. Biz KOSGEB olarak kredinin faizini karşılıyoruz. Tabi her bankanın kendine göre kredi verme koşulları var. Doğal olarak bizim kredi faiz desteği başvurusunu kabul ettiğimiz, uygun bulduğumuz bir işletme bankadan kredi alabilecek durumda değilse ve banka böyle bir krediyi vermiyorsa bu durumda yapabileceğimiz bir şey yok. Bunu bilmekte fayda var çünkü krediyi KOSGEB veriyormuş gibi bir algı var. Krediyi KOSGEB değil KOSGEB’in protokolü kapsamında bankalar veriyor. Protokol imzalanan dokuz banka var ve krediyi bu bankalar veriyorlar. Kendi kredi şartlarını sağlayan işletmelere bu krediyi verecekler. Biz burada kredinin faizi noktasında devreye gireceğiz ve kredinin faizini karşılayacağız. Yine kredinin verilme koşulları 2016 yılı aralık ayında bahsedildiği gibi 12 ay ödemez sonraki 24 ayda üçer aylık eşit taksitler halinde  8 taksit şeklinde geri ödemesi yapılacak. Faizsiz olarak ödenek. Çünkü faizin tamamı KOSGEB tarafından karşılanacak. Bunun dışında sıralamalarda 2016 yılında aralık ayında başvuran mikro işletmelerde çalışan sayısı 10 ve 10’un altında olan işletmelere öncelik verildi ve yukarıya doğru gidildi. Ama burada tam tersi az çalışandan çok çalışana doğru bir sıralama olacak.” Şeklinde konuştu.

 

Etiketler:
Okuyucu Yorumları

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan sitemiz sorumlu tutulamaz.

Facebook'da Bizi Takip Edin

0.0068
0.007422021-05-12 05:41:38