Google+ Sayfamız Youtube Sayfamız Facebook Sayfamız
Bugun...
LAV SÜTUNLARI İÇİN MÜTHİŞ PROJE

Güzelcehisar, Bartın'ın turizm cazibe merkezi olmaya aday...

Okunma: 10867

11.02.2017 19:25

Facebook'ta Paylaş

 

Bartın Kültür ve Turizm İl Müdürlüğü tarafından hazırlanan, Batı Karadeniz Kalkınma Ajansı (BAKKA) ve İl Özel İdaresi tarafından desteklenen Güzelcehisar Köyü Lav Sütunları ve Sahili Turizm ve Rekreasyon Amaçlı Peyzaj Uygulama Projesi tanıtıldı. Türkiye’de eşi benzeri olmayan Güzelcehisar Lav Sütunları projesinin Bartın’ı turizmde şahlandırması bekleniyor.

 

Bartın Valiliğinde düzenlenen tanıtım toplantısına Bartın Valisi Nusret Dirim, Bartın Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ramazan Kaplan, Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Azize Toper Kaygın, Bartın Belediye Başkan Vekili Hüseyin Fahri Fırıncı, İl Genel Meclisi Başkanı Kenan Dursun, İl Özel İdaresi Genel Sekreteri İbrahim Kayış, Amasra Kaymakamı Gökhan Gürbüzerol, AK Parti İl Başkanı Hüseyin Manav, CHP İl Başkanı Mehmet Arslan, Kozcağız Belediye Başkanı Mustafa Karaman, Kurucaşile Belediye Başkanı Mehmet Zihni Sayın, TSO Başkanı Halil Balık,  BAKKA Bartın Yatırım Destek Ofisi Koordinatörü Osman Bahadır Kalecik ve çok sayıda davetli katıldı.

 

Toplantının açılış konuşmasını yapan Kültür ve Turizm İl Müdürü Fuat Dursun, toplam 2 milyon 313 bin 737,52 TL’ye mal olacak olan projenin 947 bin 464,2 TL’sinin BAKKA tarafından hibeyle destekleneceğini geriye kalan 1 milyon 366 bin 273,32 TL’nin de İl  Özel İdaresi tarafından karşılanacağını söyledi.

 

İskele ve festival alanı yapılacak

 

Proje süresinin 15 ay olduğunu iade eden Kültür ve Turizm İl Müdürü Fuat Dursun, “Projenin genel amacı doğal, tarihi ve kültürel açıdan potansiyel olan bölgelerde turizmin geliştirilmesine yönelik fiziki ve sosyal altyapı çalışmaları yapılarak bölgenin tanıtımına katkı sağlamaktır Turizmi çeşitlendirmek yeni destinasyon ve ilde katma değer oluşturmak amaçlanmıştır. Ayrıca, Güzelcehisar Lav Sütunları ve Sahilinin bütüncül turizm planlamasına yönelik yöredeki yaşam kalitesini yükseltecek peyzaj uygulamaları gerçekleştirilecektir. Projenin amaçları doğrultusunda Altyapı ve üstyapı inşaatları faaliyetleri gerçekleştirilecektir. Denizin üzerinde 70 metrekare iskele yapılacak.  Alanın güneyinde Güzelcehisar sahilinin turizm ve rekreasyon çalışmasının bir parçası olan ve kara ile kayalık ada bağlantısını sağlayacak olan deniz üzerindeki iskele, aynı zamanda Lav Sütunlarının izlenmesi için turistlere imkan sağlayacaktır. Ada üzerinde yürüyüş platformu yapılacak.  Ada üzerinde turistlerin konforlu bir şekilde yürüyebilmeleri, Lav Sütunlarını izleyip, fotoğraf çekimi yapabilmeleri amacıyla ahşap platform inşa edilecektir. Kıyıda 290 metrekare festival alanı oluşturulacaktır. Lav Sütunlarının ulusal ve/veya uluslararası düzeyde tanıtımını sağlamak amacıyla Güzelcehisar sahilinde geleneksel Lav Sütunları Festivali’nin düzenlenmesi planlanmaktadır. Festival alanı olarak ahşap platform oluşturulacaktır. Kıyıda 290 metrekare  seyir terası inşa edilecektir. Alanın kuzeyinde Lav Sütunlarının Güzelcehisar kıyı peyzajı bütününde izlenebilmesi amaçlı ahşap seyir terası inşa edilecektir. Kıyıda 850 m uzunluğunda ve 3 metre genişliğinde ahşap yürüyüş parkuru inşa edileceğini ve bu sayede  Güzelcehisar Sahilinde Lav Sütunlarını tanıtmak amaçlı erişilebilirliğin sağlanması için plaj kullanımını engellemeyecek şekilde Ada - Festival Alanı - Seyir Terası arasında konforlu ulaşılabilirliği sağlayacak ahşap Yürüyüş Parkuru inşa edilecektir. ” Dedi.

 

Yöre halkına eğitim verilecek

 

Dursun açıklamasının devamında Güzelcehisar Lav Sütunları ve sahilinin tanıtım materyallerinin hazırlanıp yöre halkına da eğitimler verileceğini belirterek, “Yöredeki ekoturizm bilincini ve insan kaynakları kapasitesini artırmak amaçlı akademisyen ve uzmanlar tarafından yöre halkına eğitimler verilecektir. Akademisyenlerin ve uzmanların davet edilmesi ile geniş katılımlı bir çalıştay düzenlenecektir.  Lav Sütunlarının korunması ve turizme kazandırılması ile ilgili yapılan uygulamaları incelemek üzere Kuzey İrlanda'da Antrim Bölgesi’nde bulunan Devler Kaldırımı UNESCO Dünya Miras Alanına Teknik Gezi düzenlenecektir.”  Diye konuştu.

 

Proje 7 yıl sürdü

 

İl Genel Meclisi Başkanı Kenan Dursun’da Güzelcehisar’ın turizme kazandırılmasının aslında 7 yıllık bir çalışma olduğunu ifade edip, “Bartın hepinizin bildiği gibi 59 kilometre sahili olan 14 kilometresi de plaja sahip bir ildir. O nedenle turizme dönük yapılacak olan çalışmalara çok müsait. Tabi bu deniz turizmi bunun bir diğeri de doğa turizmidir. Bugün lav sütunları ile ilgili yapılacak projeyle ilgili tanıtım toplantısı düzenleniyor. Bununla ilgili olarak ben 2009’da Meclis üyesi oldum ve 2010 yılında Güzelcehisar’ın buradaki doğal sit ve arkeolojik sitleriyle ilgili hakikaten 7 yıl sürdü bu proje. Koruma kurullarında bu projelerin onayları çok kolay olmuyor. Türkiye’de gerçekten bu kurullar biraz tutucu oluyor o nedenle bu projenin ilk adımı atılalı yedi yıl oldu. Uzun süren çalışmalar sonucunda Karabük Koruma Kurullarında bu süreçler tamamlandı. Akabinde Bakanlık süreci başladı. Burada Bakanlık sürecinde onay aşamasında başta sayın Valimiz Nusret Dirim’in ve Milletvekilimiz Yılmaz Tunç’un katkıları çok oldu. Zorluklarla geçen dönemin ardından bugün sadece lav sütunlarıyla ilgili değil Güzelcehisar’ın tamamını ilgilendiren bu sahilin imar planları, koruma amaçlı planları artık onaylanmış oldu. Biz Özel İdare olarak bu çalışmalara çok önem veriyoruz. Meclis olarak yine aynı şekilde. Bu çalışmaların en güzel örneğini Mugada’da gerçekleştirdik. 2012 yılında gerçekten Mugada sağa sola savrulurken oradaki imar planına aykırı yapılaşmalar had safhadayken yanlış yapılanmanın önünde duruldu. Mugada’da da 6 hektarlık bir alanda yapmış olduğumuz ilk uygulama başarıya ulaştı. Bunun ardından orada yapılan güzellikle 27 hektarlık yeni bir alanda kendini göstermeye başladı. BAKKA ile orada Karavan park projemizi hayata geçirdik. Şu anda Batı Karadeniz bölgesinde böyle bir tesis yok. Bungalov evleriyle, Karavan parkı ile yeni bir Mugada oluşuyor. 27 hektarlık alanda gelişen bir Mugada var. Bununla da yetinmeyip Hatipler Plajı ile Mugada’yı kumsaldan birbirine başlıyoruz. Mugada kendi içinde büyürken bu amaçla diğer sahilde sirayet etmiş olacak. Bunları hep birlikte inşallah güzel çalışmalarla gelecek nesillere bırakmamız lazım. Bugünde Güzelcehisar’da lav sütunları projesi Güzelcehisar’ın koruma amaçlı planının onayında lokomotif oldu. Lav sütunları oraya güzellik katacaktır. Bu proje bizim için ilk adım olsun diyoruz. Bu ve buna benzer projeleri Bartın’a kazandırmamız lazım.” Şeklinde konuştu.

 

Türkiye’de bir örneği yok

 

Bartın Valisi Nusret Dirim ise konuşmasında Güzelcehisar’ın Bartın için bir bulunmaz nimet olduğunu söylediği konuşmasında, “Güzelcehisar dünyanın dikkatini çekebilecek üzerinde çalışılması gereken Bartın’a verilmiş büyük bir nimet. Bartın’da turizm mevsiminin kısa olmasından yakınıyoruz. Turizmcilerimiz turizm sezonu Bartın’da 2 ayla sınırlı olduğu için “Bu 2 ay içerisine kazanabildiğimizi kazanmamız lazım” diye düşünüyor. Ancak güzel her mevsim turizm imkanı sağlayacak bir özelliğe sahip. Eğer burayı güzel bir şekilde tanıtıp turizme kazandırabilirsek kışın şu günlerinde bile Güzelcehisar’da turizm hareketliliği olabilir. Biz burayı Bartın’a yeni fırsatlar sağlayacak önemli bir merkez olarak görüyoruz. Çünkü Türkiye’de buranın bir örneği yok. Dünyada ise sadece birkaç tane örneği var. Buralarda internet aracılığıyla dünyanın her yerinden insanın ilgisini çekiyor.  Bizim buradaki güzelliği hem ülkemizin hem de dünyanın dikkatine sunmamız gerekiyor. Projenin maliyeti çok büyük değil. Ama bu buradaki lav sütunlarının turizme kazandırılması için yapılacak çalışmaların sadece bir parçası. İleride projenin göreceği ilgiye ve tanıtımlardan elde edilecek geri dönüşümlere göre bu projenin geliştirilmesi düşünülebilir. Biz bu projeyi modüler olarak düşündük. Bir yola çıkma düşüncesiyle üniversitemizin çok değerli hocalarıyla, İl Özel İdaremizin birikimiyle Kültür ve Turizm İl Müdürlüğümüzün canla başla çalışmalarıyla bir BAKKA Projesi olarak karşımıza bu proje çıktı.” Dedi.

 

Projenin devamı daha muhteşem

 

Turizmden para kazanmak için iyi bir alt yapının şart olduğunu da ifade eden Vali Dirim, “Biz bölgeye turist getireceksek en azından iki tur otobüsünün yan yana geçebileceği bir yolu bölgeye yapmamız lazım. Şuanda Koruma Amaçlı İmar Planı da yapıldı. Artık o bölgede imarsız bir gelişimin olması mümkün değil. Bu bölgenin plaj özelliğinden daha çok arkeolojik değerlerinin de gün yüzüne çıkarılması gerekiyor. İleri dönemlerde kalenin restorasyonu,  tarihi değerlerinin ortaya çıkarılıp sergilenmesi ve lav sütunlarının birlikte değerlendirilmesi lazım. Güzelcehisar plajı plajlarımız arasında en güvenli plaj. Yazın plajdan da insanların yararlanması söz konusu olacaktır. Bartın’ın turizm potansiyelini çok olumlu bir şekilde etkileyecek güzel bir projenin ilk ayağı bu. Bu projenin aynı zamanda kurul aşaması da var. Ankara’da kurula gidecek. Bu toplantıyı düzenleme amacımızda proje eklenebilecek noktaları belirleyip konuşup tartışıp projeye dahil edip o şekilde projeye son nihai aşamasını vermek. Katıldığınız için çok teşekkür ediyorum.  Güzelcehisar  ile Mugada arasındaki lav sütunlarının bu projenin sonlandığı noktadan sonraki devamı aslında daha muhteşem. Proje şuan çok küçük bir bölümüyle ilgili görsel bir imkan sağlıyor. Ama ileriki yıllarda bunun çok daha ötelerine gidebilecektir. Bartın Irmağı Islah Projesiyle belki ilerleyen yıllarda turistler deniz yoluyla İnkumu’nu geçip buraya gelecekler. Bu aynı zamanda benim hayalimdir. Bartın Irmağı Islahı Projesi Bartın’ın yakalayabileceği ciddi turizm potansiyelini düşününce Bartın için çok önemli bir proje. Hayırlara vesile olmasını temenni ediyorum. İnşallah uygulaması da güzel olur. Tabi bunu iyi anlatmamız lazım. Belki bu konuyla ilgili bir internet sitesi kurmalıyız. Buraya yapılacak tesissilerin de bir işletmesi olması lazım. Safranbolu’da cam teras var. Yolda giderken konulan tabelalarla insan cezbediliyor. Ama gittiğiniz lav sütunlarıyla kıyasladığınız da sıradan bir yer olduğunu görüyorsunuz. Biz burayı turizme güzel bir şekilde açabilirsek hem denizden hem de karadan ulaşma imkanını sağlıklı bir şekilde sağlarsak buradaki alt yapıyı güçlendirirsek önemli bir turizm yeri olarak Bartın’a ve ülkemize kazandırmış olacağız.” Şeklinde konuştu.

Etiketler:
Okuyucu Yorumları

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan sitemiz sorumlu tutulamaz.

Facebook'da Bizi Takip Edin

0.00622
0.006832021-05-12 04:30:43