Google+ Sayfamız Youtube Sayfamız Facebook Sayfamız
Bugun...
ULUS’TA SİYASİ HESAPLAŞMA MI BAŞLADI? BARTIN

...

Okunma: 2076

31.07.2019 16:53

Facebook'ta Paylaş

Bartın’ın Ulus ilçesinde belediyenin seçim döneminde farklı partilere destek veren esnaflara yönelik uygulama ve yaptırımları, “İlçede siyasi hesaplaşma mı yaşanıyor?” sorusunu gündeme getirdi.

 

Ulus Belediye Başkanı Hasan Hüseyin Uzun 31 Mart yerel seçimlerinde kendisine ve partisine destek olmayan esnaflarla hesaplaşmaya mı başladı?

 

Bartın’ın Ulus ilçesinde mega projeler vaat ederek 2’nci kez Belediye Başkanlığına seçilen Hasan Hüseyin Uzun ilçede aldığı karar ve yaptırımlarla tepkilerin odak noktası olmuş durumda.

 

Uluslu vatandaşlar, 31 Mart seçimlerinde yaşadığı stres ve kaybetme korkusunu geride bırakan Başkan Uzun’un seçim döneminde kendisine destek olmayıp diğer partilerin saflarında yer alan esnaflarla uğraşmaya başladığı görüşünde.

 

Onlarca esnafın ilçe merkezinde kaldırım işgali yaptığı ve Başkan Uzun’un akrabalarının kaldırım işgalini de aşarak yola çıkmalar yaptığı Ulus’ta AK Parti’yi ve Başkan Uzun’u desteklemeyen esnaflara yaptırımlar başladı.

 

Sundurmaları Sökün!

 

Ulus ilçesinde hala kapalı bir pazar alanı yok!  Uluslu vatandaşlar sıcak yaz günlerinde ve yağışlı kış günlerinde pazar alışverişlerini gerçekleştirirken zorluk yaşıyor.

 

Kumluca’nın belde olmasına ve belediyenin iktidar dışında bir partide olmasına karşın tek dönemde başardığı Kapalı Pazar projesi için Başkan Uzun girişimde dahi bulunmamışken ilçede pazar kurulan alanda vatandaşların yağmurdan ve güneşten korunabildiği tek bölge olan sundurmalar yine Başkan Uzun’un talimatlarıyla kaldırıldı.

 

Esnafa ve mülk sahiplerine ceza korkusu!

 

Trafik akışının olmadığı ve vatandaşlara da hiçbir engel yaratmayan bölgede iki esnafın sundurmaları ceza korkusu ve baskı ile kaldırılmaya zorlandı. Sundurmaları kaldırma noktasında esnaflara gerekçe dahi gösterilmedi.

 

Yandaşlara ve akrabalara dokunulmuyor!

 

Ulus’un ilçe merkezinde kahvehane masalarının, buzdolaplarının ve çeşitli eşyaların kaldırımlarda engelli yürüyüş yollarını dahi kapatmasına göz yuman Başkan Uzun’un pazar bölgesinde ki sundurmalara kafa takması ise akıllarda soru işaretleri oluşturdu. Başkan Uzun’un seçim döneminde kendisine destek olmayan vatandaşlarla ve esnaflarla hesaplaşma yaşadığı konuşuluyor.

 

“Bu uygulama şahsi bir uygulama”

 

15 yıldan fazla Ulus’ta esnaflık yapan Nuri Gedikoğlu, “Ben 15 yıldır aynı yeri işletmekteyim. Elimize bir şikayet tebligatı geldi. Sundurmaların kaldırılması gerektiği söylendi. Uygulamanın Ulus’ta genel bir uygulama olmadığı ortada. Bu uygulama şahsi bir uygulama. Diğer yerlere tebligat yapılmadığını biliyoruz. Bizde emsallerini fotoğrafladık ve gerekli işlemler için müracaatlarımızı yapacağız.

 

“Hep beraber İstanbul’a kadar gidelim”

 

9 yıldır aynı bölgede esnaflık yaptığını kaydeden Serdar Karagülle ise, “Hiçbir gerekçe gösterilmeden sundurmalarımızın yıkılması gerektiği söylendi. Belediyede yıllarca bekleyen dosyalar ve kararlar varken bu işin 5 gün içinde yapılması şaşkınlık yarattı. Ulus’ta kaldırımlarda yürüyecek yol yokken, insanlar engelli yollarını işgal etmişken, kendi yeğeni kaldırımı geçmiş ve yolun içine taşmışken, kendi encümen üyelerinin tüm malzemeleri kaldırımda ve yolda 365 gün durduğu halde hiç kimsenin sesi çıkmıyor. Bizim ise araç trafiği olmayan ve zoraki olmadıkça insan dahi geçmeyen dükkanlarımızın sundurmalarını 5 günde yıktırdılar. Bize gönderilen tebligat başka hiçbir esnafa gönderilmedi. Buradaki sundurmaların kime ve ne şekilde zarar verdiği, rahatsızlık verdiğini anlamış değiliz. Bize ayrıcalıklı bir istisna yapılmasını zaten istemedik istemiyoruz da. Belediye Başkanı tüm Ulus’ta esnafın masasını sandalyesini ve eşyasını kaldırarak Ulus’u düzene mi sokacak. Yaz aylarında kısa bir dönem sezonumuz oluyor. Eğer böyle olacaksa kapatalım hep beraber İstanbul’a kadar gidelim.” dedi.

 

“Kimini önden kimini arkadan kucaklıyor”

 

Kaldırımların tamamını kullanan esnaflarında olduğunu söyleyen Karagülle, “Neden sadece iki kişi ile uğraşılıyor. Bu bölgede pazar kuruluyor. Yağmurun karın altında kalan pazarcı esnafı bu sundurmaların altına sığınıyordu. Zaten başka da kapalı alan yok. Ayrıca bu bölgede araç trafiği yok. Yaya geçişlerini engelleyen bir durumda yok. Bu tamamen kişisel olduğu kanaatindeyim. Buraya bu sundurma yapılırken de yıkılırken de kararı alan kişi aynı. Biz burada aile geçindiriyoruz. Eğer öyleyse Başkan Ulus’ta kaldırım işgali yapan tüm esnafa gitsin. Kim para kazanabilecek? Cumhurbaşkanı “Siyaseti bırakın halka inin” diye açıklama yapıyor. Bizim Başkanda  tamamen uyguluyor. Kimini önden kucaklıyor kimini arkadan. Bunun başka açıklaması yok. Saçma sapan bir durum.” diye konuştu.

 

Şimdi ne olacak?

 

Ulus Belediye Başkanı Hasan Hüseyin Uzun’un ilçede yaya ve araç trafiğini engellemediği halde bazı esnaflara yaptırım uygulamasının ardından ilçe merkezinde kaldırım ve yol işgali yapan esnafa yaptırımda bulunup bulunmayacağı ise merak konusu.

 

Kaldırımları ve kaldırımlardaki engelli yollarını kapatan, kendi bölgelerini aşarak yola çıkmalar yapan esnaflara aynı uygulama ve yaptırımların yapılıp yapılmayacağı konusu haber merkezimizin de takibi altında olacak.

 

 

Etiketler:
Okuyucu Yorumları

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan sitemiz sorumlu tutulamaz.

Facebook'da Bizi Takip Edin

0.00403
0.004582021-05-12 05:23:49